Britský inženýr v Česku čistí kameny zmizelých. Kniha o nich vyjde i v češtině


Při prohlídce pražského Židovského města objevil tzv. kameny zmizelých, malé mosazí pokryté dlažební kostky zasazené do chodníku, které připomínají oběti nacistického režimu a umisťují se před domy, v nichž tito lidé žili. Trevor Sage, který v Praze žije 16 let, začal tyto kameny čistit a odkrývat tak příběhy těch, jejichž jména jsou na kostkách vyryta. Připravil o nich knihu, která vyšla v angličtině, nyní chystá český překlad, který už lze předobjednat na crowdfundingovém portálu Hithit.

Foto: Archiv autora

Trevor Sage si v roce 2018 přečetl článek na stránkách BBC o Gerhardu Geierovi ze Salcburku, který vyčistil všechny Stolpersteine, česky kameny zmizelých, ve svém městě. Stejně jako Trevor Sage není Gerhard Geier Žid a ani jeho rodina nebyla zasažená holokaustem. To Sage inspirovalo a dodalo motivaci následovat Geierův příklad a vyčistit kameny zmizelých v Praze. Při jejich výzkumu nashromáždil řadu informací o obětech a deportacích, také mnoho fotografií a dojemných životních příběhů a vše sjednotil do knihy, jejíž anglickou verzi vydal díky crowdfundingové kampani v loňském roce.

„Cítím, že v době vzrůstajícího extremismu je třeba, aby se tato kniha stala přístupnou širšímu okruhu čtenářů, proto jsme s velkorysou pomocí profesionální překladatelky připravili zcela bez nároku na honorář její český překlad,” vysvětluje Trevor Sage, který aktuálně sbírá podporu na tisk českého překladu.

Foto: Archiv autora

Na ty, kteří si knihu zakoupí v předprodeji, čekají fotografie pražských 400 kamenů zmizelých, které byly instalovány v letech 2008 2021, portrétní fotografie obětí ze sbírek Národního archivu, informace o deportacích z databáze Holocaust.cz, podrobnosti o transportech z archivu Yadvashem.org a samozřejmě životní příběhy obětí, mnohé vyprávěné příbuznými, kteří do této knihy přispěli.

„Doufám, že se kniha dostane i do školních tříd a pomůže dětem při výuce o holokaustu, dozví se v ní o projektu Stolpersteine a přiblíží jim osudy obětí nacismu,” uzavírá Trevor Sage. Zájemci tak mohou na Hithitu zvolit možnost věnovat knihu vybrané škole. Kniha má 312 stran a obsahuje vice než 400 barevných fotografií, 340 portrétních fotografií a 1 100 citací, váží přibližně 1,5 kg.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli