Ačkoliv by se to podle názvu mohlo zdát, slivoň africká se běžné švestce, která roste na českých zahradách, příliš nepodobá. Tento tropický strom má dlouhé tuhé listy a tmavě hnědou kůru, jejíž příznivé účinky se prokázaly zejména v oblasti mužského zdraví.
Latinské jméno tropické dřeviny, dorůstající výšky kolem 30 metrů, zní Prunus africana, někdy se též užívá starší název Pygeum africanum. Jak druhový název napovídá, původ má rostlina v horských oblastech jižní Afriky. Více pozornosti, než červené kulaté plody, budí ovšem kůra stromu. Domorodci ji používali jako podpůrný prostředek při malárii, horečce či zánětlivých onemocněních. A příznivě působí i při problémech s močovým měchýřem a také prostatou. Lékaři ji využívali i ve staré Mezopotámii, dva tisíce let před naším letopočtem.
Z Afriky až do Evropy: Jak slivoň pomáhá českým mužům?
Pro léčebné účely se v západním světě začala slivoň africká používat až v 60. letech 20. století, kdy proběhly první klinické studie. Hlavní účinnou složkou extraktu z kůry tohoto stromu je betasitosterol a jeho deriváty, které pomáhají při potížích s močením. Dále má protizánětlivé vlastnosti, ale působí i proti žaludeční nevolnosti či střevním problémům. Lékaři bývá doporučována jako fytofarmakum při potížích se zbytnělou prostatou, které se u mužů začínají obvykle projevovat po 45. roce.
Prostata může dorůst až do velikosti pomeranče
Takzvaná BHP, což označkuje zkratku „benigní hyperplazie prostaty“, vzniká jako důsledek změn hladiny testosteronu i špatné životosprávy. Uvnitř prostaty navíc věkem přibývá počet svalových a vazivových vláken, což podporuje zvětšení žlázy, v některých případech až na velikost pomeranče. Zvětšená prostata tlačí na močovou trubici a znesnadňuje průtok moči, může také dráždit močový měchýř. To se projevuje zejména v noci, kdy muž pociťuje časté nutkání k močení, nedostatečné vyprázdnění měchýře nebo přerušovaný tok moči. Nedostatečné vylučování moči pak může vést k infekcím či poškození ledvin. Právě extrakt z kůry slivoně africké působí jako blokátor růstových faktorů. Zároveň je protizánětlivý a brání otokům neboli edémům. Díky tomu lze snížit nepříjemné symptomy zbytnělé prostaty. „To je především častější nucení na močení, nutkavost a pocit naléhavější potřeby močit bez odkladu. Kupříkladu při příchodu domů, syndrom „klíče v zámku“. Nebo při zvuku tekoucí vody, pocitu vlhka. Iritativní příznaky jsou pacientem většinou vnímány jako více obtěžující než obstrukční příznaky, jako kupříkladu slabší proud moče a delší močení. V počátečních stádiích prostatických obtíží jsou fytopreparáty bezpečnou léčebnou variantou prakticky bez nežádoucích účinků,“ vysvětluje urolog MUDr. Vladislav Klemenc.
Fungování prostaty má vliv i na sexuální život
Slivoň africká se díky svým příznivým účinkům na prostatu stala součástí přípravků, zaměřených na mužské zdraví, které lze zakoupit i v českých lékárnách. Patří mezi ně například doplněk stravy Cemio RED3, vyvinutý ve Švýcarsku na základě aktuálních vědeckých studií, jež prokázaly, že prostata úzce souvisí rovněž s mužskou potencí a celkovou vitalitou organismu. Bylo potvrzeno, že fungování prostaty se přímo promítá do kvality sexuálního života každého muže, a to bez ohledu na věk. „U většiny pacientů, kteří mají obtíže s močením, registrujeme i obtíže v sexuální oblasti. Především snížené libido a zhoršenou erekci. Pacient je unavený z přidružených obtíží s močením, méně vyspalý z důvodů močení v noci. Zároveň častěji dochází i ke zhoršení hygieny u muže pro únik moče do prádla. Pacient má menší sebevědomí a potřebu komunikace s okolím,“ uvádí MUDr. Klemenc a dodává, že je to většinou žena, kdo je hlavním motorem, který dostane muže k urologickému vyšetření.
foto: Side Effect PR