Galerie: Jak se bikuje v polárním létě v Rusku


Zam

Český biker Richard Gasperotti v roce 2012 vyrazil s partou kámošů na bikovou expedici do Mongolska a tím položil základy projektu Zam. Jako fotograf se s ním od začátku veze Adam Maršál. Zam letos v létě procestoval poloostrov Kola ležící v Rusku vysoko za polárním kruhem. Co kluci zažili, viděli a vyfotili, se můžete dozvědět v 17 hodin v pondělí 9. září v Galerii Langhans, kde bude mít Adam přednášku.

Uslyšíte nejen to, jak vypadá ruská polární MTB scéna, ale i jak se projekt Zam vyvinul za posledních sedm let. Fotografové horských kol a dalších extrémních sportů, kteří by rádi ukázali lidem svoje výsledky jinak než na svých sociálních sítích, se mohou inpirovat mediálními zkušenostmi party Zam. Přijďte se přesvědčit sami! Galerii Langhans najdete v 1. patře v budově Foto Škoda ve Vodičkově ulici v Praze.

S Adamem jsme na téma posledního Zamu udělali rychlý rozhovor.

Letos jsi na konci července odjel na ruský poloostrov Kola. Jak se ti tam líbilo?

Líbilo i nelíbilo. Poloostrov Kola leží v tundře nad ruským polárním kruhem. Z Prahy je to sem 3300 kilometrů, což pro nás znamenalo strávit dvě noci v autě. Točili jsme se za řízením tak, že vždy jeden řídil a ostatní v rámci možností spali. Jako první jsme se rozhodli prozkoumat pohoří Chibiny nedaleko důlního města Kirovsk, ale odradila nás krajina zdevastovaná těžbou apatitu. Třicet kilometrů od města mimochodem na přelomu 70. a 80. let probíhaly experimenty s těžbou apatitu za pomoci řízených jaderných výbuchů. Naším dalším cílem byla Teriberka, rozpadající se rybářské městečko na břehu Barentsova moře. Krajina je divoká a syrově severská, ale člověk neuteče pohledům na rozpadající se paneláky a lodě ponechané napospas osudu. Nevyhnutelně vás přemůže pocit zmaru, který vás neopustí ani v největším městě za polárním kruhem – nikdy nezamrzajícím přístavu Murmansk, který tvoří paneláky a přístavní jeřáby.

Jezdí se tam?

Místní biková komunita nás potěšila. Biker Dimitrij Kapitančuk nad městem postavil skvělou sjezdovou trať Ogni a jeho kamarádi Žéňa, Ilja a Nikita nás protáli i po dalších trailech. Vzhledem k tomu, že zde tou dobou panovalo polární léto, dalo se jezdit až skoro do půlnoci. Pršelo, byly čtyři stupně, fičelo, zalézalo, ale místňáci jezdili nalehko a bez rukavic. Takhle vypadá ruské polární léto. Naší poslední destinací byla Kandalakša, městečko na břehu Bílého moře. V okolí je krásná příroda se skalnatými kopci ozdobenými zakrslými borovicemi. Výhled na moře byl to nejhezčí, co jsme na Kole viděli.

Co chystáte se Zam v nejbližší době? 

Z každé expedice Zam připravuji fotokihu, která v první řadě putuje do ruky našim partnerům. Bez nich by žádný Zam nebyl. Předání proběhne na největším světovém veletrhu cyklistiky Eurobike v německém Friedrichshafenu. Výletem na Kolu jsme završili osmou edici Zamu, takže máme na dohled kulatou desítku. Na pár kontinentech jsme ještě nebyli, a tak máme pořád o čem přemýšlet.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí