EU bouchla do stolu: Zákaz jednorázových plastů!

plast

Evropská unie v úterý formálně potvrdila novou směrnici zakazující plastové výrobky na jedno použití. Hurá! Cílem je samozřejmě snížit množství plastového odpadu.

Členské státy mají nyní nejvýše dva roky na převedení nových pravidel do svých vlastních zákonů, uvádí ČTK. V EU se každoročně spotřebuje 580 miliard plastových cigaretových filtrů, 46 miliard plastových lahví na nápoje, 36,4 miliardy plastových brček, 16 miliard plastových kelímků na kávu nebo 2,5 miliardy plastových nádob na potraviny, uvádí Greenpeace.

Čeho konkrétně se to týká

Co zavádí směrnice o jednorázových plastech? Zakazuje se výroba vatových tyčinek, talířů, příborů, míchátek a brček, tyček k balonkům, polystyrenových boxů a OXO plastů. Sníží se taky výroba potravinových nádob a kelímků na pití. Další plastové výrobky budou muset mít speciální označení.

Členské státy se také dohodly, že do roku 2029 by mělo být recyklováno devět desetin plastových lahví. Do roku 2025 budou muset být takové lahve vyráběny alespoň se čtvrtinovým použitím recyklovaného plastu, do roku 2030 by měl tento podíl vzrůst na třicet procent, uvádí se v oficiální zprávě.

Záchrana planety

Většina všech vyrobených plastů končí na skládkách nebo v přírodě. Recykluje se méně než 30 procent evropských plastových odpadů, přičemž 40 procent z nich se vyváží, především do Asie. Zbytky rybářských zařízení jako sítě a lana patří mezi deset nejčastějších odpadků na plážích (tvoří 27 procent z celkového počtu). Brčka na pití, která vydaly restaurace rychlého občerstvení v EU za rok, by položená za sebou desetkrát dosáhla na Měsíc a zpět, doplňuje ekologická organizace.

Jak jste si určitě všimli, poslední roky se bojuje o záchranu planety. Třídí se totiž bohužel minimálně a plasty končí v přírodě. Jistě jste zaznamenali brčka v nosech mořských želv, odklízení odpadků dobrovolníky z pláží a podobně. Je určitě skvělé začít u sebe a nepoužívat brčka do každé limomády, kterou si dáme, myslíme si ale, že by se oči měly obracet hlavně na země u oceánů a na vzdělávání tamních obyvatel. Mnozí z nich totiž vážně neřeší a možná ani neví, že když vyhodí plastový obal z okna autobusu, škodí to přírodě a ta krabička skončí v břiše velryby, kterou pak vyvrhne moře s ucpaným žaludkem mrtvou na pláži.
architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě