Zajímavosti ze světa filmu: Přelet nad kukaččím hnízdem


Přelet nad kukaččím hnízdem

Pátý díl našeho seriálu o filmech nás zavedl do pozadí filmu Přelet nad kukaččím hnízdem, který režíroval český režisér Miloš Forman. Film byl v roce 1976 oceněn Oscarem za Nejlepší film a dodnes se řadí mezi nejlepší filmy všech dob. Hlavní roli ztvárnil Jack Nicholson, který byl také oceněn Oscarem jako Nejlepší herec v hlavní roli. Film se řadí mezi kultovní a měli byste ho minimálně jednou za život vidět. Samozřejmě byste také o něm měli vědět spoustu zajímavostí, takže rozhodně nepřestávejte číst.

Podmínka

Doktor Spivey, který se na začátku filmu baví s Jackem Nicholsonem, byl ztvárněn skutečným doktorem Deanem Brooksem. Pan Brooks byl tehdejší ředitel nemocnice a jako ředitel byl ochotný Miloši Formanovi zapůjčit část nemocnice na natáčení pod jednou podmínkou – bude ve filmu hrát.

Hudba

Jack Nitzsche byl hudebník a především skladatel a autorem hudby v tomto filmu. Když zjistil, že Forman chce nahrávat se symfonickým orchestrem, zatrhl mu to. V podstatě celou hudbu nahrál s člověkem, který uměl hrát na sklenici s vodou. Jako další netradiční nástroj byla použita například pila.

Můj oblíbený

Přelet nad kukaččím hnízdem patří mezi nejoblíbenější filmy Barracka Obamy a Brada Pitta.

Oscarové vítězství

Tento film byl v roce 1976 oceněn Oscara ve všech hlavních kategoriích. Sošku získal v kategoriích Nejlepší film, Nejlepší herec, Nejlepší herečka, Nejlepší režisér a Nejlepší scénář. Získat Oscara ve všech hlavních kategoriích se povedlo pouze už jen dvěma filmům, a to snímkům Mlčení jehňátek a Stalo se jedné noci.

Herci v léčebně

Miloš Forman trval na tom, aby se herci přihlásili do psychiatrické léčebny, kde si měli zvyknout na prostředí a studovat návyky pacientů.

Andělský ďábel

Herečka Louise Fletcher, která ztvárnila sadistickou zdravotní sestru Ratched, za kterou mimochodem byla oceněná Oscarem, neměla být do role vůbec obsazena. Miloš Forman totiž tvrdil, že někdo s takovou andělskou tváří nemůže nikdy zahrát zlého člověka.

Dvanáct let v kuse

Ve Švédsku se tento film promítal rekordních dvanáct let v kuse. Což z něj ve Švédsku dělá jeden z nejpromítanějších filmů.

Změny 

Díky filmu se událo spoustu změn. Jedna z nich je například radikální snížení terapií pomocí elektrošoků nebo třeba zrušení možnosti být zatčen policistou jen z důvodu podezření.

Vžití do role

Tehdejší partnerka Jacka Nicholsona Anjelica Huston si stěžovala, že s Jackem není k vydržení, protože se doma choval stejně jak ve filmu. Nicholson argumentoval tím, že normálně mu nedělá problém z role po ukončení natáčení vyklouznout, ale byl tak vžitý do role, že pak pro něj bylo těžké rozeznat realitu od iluze.

Pacienti jako komparz

Velká část komparzu ve filmu jsou skuteční pacienti, kteří byli v nemocnici ubytovaní. Často tak docházelo ke zmatku, kdo je herec a kdo pacient…

Indián

Indián, kterého ztvárnil Will Sampson, byl při natáčení na Formanův vkus příliš křečovitý. Pokaždé mu proto dovolil si dát před natáčením pár piv.

Nejlepší filmový námět

Miloš Forman kdysi v jednom rozhovoru řekl:

Jednoho dne mi přišel balíček z Kalifornie a uvnitř byla knížka. Autora ani titul jsem neznal. Ale když jsem ji začal číst, hned mi bylo jasné, že je tím nejlepším filmovým námětem, na jaký jsem dosud v Americe narazil.

A vznikl Přelet nad kukaččím hnízdem.

architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě