V květnu překonala česká posádka světový letecký rekord. O letu vzniká unikátní dokument


V neděli 7. května 2023 se jedné z nejmladších českých pilotek Elišce Kudějové a letci Jiřímu Prušovi podařilo překonat světový rekord v letu bez mezipřistání letadlem do maximální váhy 600 kg. Uletěli celkem 1914 kilometrů a trasa zahrnovala Česko, Německo, Polsko, Slovensko a opět Česko. O jejich letu natáčí scenárista a režisér Petr Nikolaev dokument, který lze podpořit v rámci crowdfundingové kampaně na Hithit.cz.

„Eliška během cesty Jirkovi kladla otázky k jeho nevšedním leteckým zkušenostem a prožitkům z celého světa. Jirka se Elišky ptal na její začátky v létání i na to, jaké má životní sny a plány,“ vysvětluje režisér dokumentu Petr Nikolaev, který stojí za dokumentárními filmy Anabáze nebo Karibik z nebe. Režíroval také válečné drama Lidice. A dodává: „Rád bych tak vytvořil mezigenerační i mezigenderový dokument o atraktivitě a kráse létání včetně úžasných záběrů nejhezčích míst světa z ptačí perspektivy. Ty záběry budou pocházet z předchozích Jirkových leteckých expedic do atraktivních míst všech kontinentů.“

Foto: Flying Revue

Těsně po vzletu začala posádka plíživé stoupání 100 stop za minutu směrem na západ. Postupně ladila motor tak, že následně měl v přímém letu spotřebu cca 12 litrů na hodinu. Pak přišel první otočný bod, zhoršená viditelnost, déšť a silný východní/boční vítr. Nad druhým otočným bodem severně od Berlína se pak stočili na východ proti větru o síle cca 30 kmh a přišly první obavy, zda to budou schopni doletět. V protivětru se snažili alespoň trochu využívat termiku a tak letěli pod řadou kumulků. Někdy kolem třetí odpoledne pak přišla volba, zda pokračovat dalších asi 50 km na východ, nebo se už stočit na jih a letět ten alternativní, kratší okruh.

„Eliška byla rozumnější než já a přála si, abych to už stočil na jih. Nakonec jsem poslechl. Pak přišla ještě poslední volba, zda čtvrtý otočný bod letět podle původního, nebo alternativního plánu. I tady se Elišce více líbil ten bližší, a tak jsme se nad čtvrtým otočným bodem stočili na západ směrem na Příbram,“ říká pilot Jiří Pruša.

Foto: Flying Revue

Zpět na letiště v Příbrami se posádka vrátila v 18.32, tedy po 10 hodinách a 26 minutách letu. Neuletěla sice vzdálenost přes 2000 km, jak původně plánovala, ale doletěla v klidu a s bezpečnou rezervou paliva v nádržích (17 litrů). „Rekord 1915 km na uzavřeném okruhu byl mezinárodní leteckou federací FAI předběžně přijata a nyní budou úředníci organizace ještě analyzovat záznamy z loggerů, aby mohli rekord opravdu potvrdit,“ uzavírá Jiří Pruša.

Crowdfundingová kampaň trvá až do 12. června, nejenom fanoušci létání si mohou vybrat originální odměny, jako je jméno v závěrečných titulcích dokumentu nebo limitovanou edici trička s logem rekordního letu.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli