V dětství ho sexuálně zneužíval třídní učitel. Nyní Tomáš vydává knihu, která otevírá toto tabuizované téma


Jedna ze tří dívek a jeden ze sedmi chlapců zažijí v dětství sexuální zneužívání. Tomáš Paprštein je jedním z nich, dlouhodobě ho zneužíval jeho třídní učitel na základní škole. Dneska mu je 30 let, má rodinu s dvěma malými dětmi. Jeho přáním je, aby se nikomu nic podobného už nestalo, a tak založil spolek na podporu obětí a prostřednictvím crowdfundingového portálu Hithit vydává osvětovou knihu „Klubovna Naděje“.

Tomáš Paprštein se narodil v Sokolově, kde vyrůstal a chodil na základní školu. Když mu bylo šest let, vážně mu onemocněla máma a o dva roky později zemřela. V šesté třídě začal chodit do turistického oddílu, který byl také v jeho rodném městě a klubovnu měl ve stejné základní škole, kterou navštěvoval. Vedl ho jeho třídní učitel Matěj (jedná se o přezdívku), kterého znal od svých čtyř let z dětských táborů. I ty totiž vedl on. Oddíl pro Tomáše tehdy hodně znamenal, upnul se na něj a kompenzoval si jím ztrátu matky.

Foto: archiv Tomáše Papršteina

„Matěj využil mé psychické újmy, začal okolo mě stahovat sítě, manipuloval mnou a posléze mě začal sexuálně zneužívat. Trvalo to přes dva roky. Byl jsem zcela v jeho moci, měl mě omotaného kolem prstu. Sexuálně mě zneužíval na oddílových výpravách, na výletech ve dvou, v bazénu základní školy i přímo v klubovně našeho oddílu, kde jsme společně sami několikrát nocovali,“ vzpomíná Tomáš Paprštein.

O svém prožitku se bál promluvit. Chyběl mu v té době někdo, kdo by ho poslouchal, dodal odvahu a řekl, že všechno bude dobré. Někdo, kdo by mu pomohl najít pomoc, kterou potřeboval. A když promluvil, skoro nikdo mu nevěřil. „Rád bych využil svého prožitého příběhu a dodával jím lidem odvahu o sexuálním zneužívání mluvit,“ vysvětluje Tomáš Paprštein, který si prošel dlouhou cestu k uvědomění a ke znovunabytí síly a nakonec uspěl také u soudu, který učitele odsoudil ve všech bodech obžaloby.

V loňském roce se Tomáš rozhodl vystoupit z anonymity a u příležitosti Mezinárodního dne prevence proti týrání a zneužívání dětí založil spolek Klubovna Naděje. Ten pomáhá obětem sexuálního zneužívání i lidem s neobvyklými sexuálními sklony, šíří osvětu a apeluje na změny v české legislativě.

Foto: archiv Tomáše Papršteina

Kniha, kterou Tomáš Paprštein napsal pod stejným názvem Klubovna Naděje, přináší nejen jeho osobní příběh, ale také naději, změnu, osvětu a ve spolupráci s odborníky rady pro rodiče, učitele a děti, jak sexuální zneužívání odhalit a jak mu předejít. Jak jednat, jak se chovat, jak pomoct, jak naložit s důvěrným sdělením, ať už se vám svěří oběť nebo pachatel.

Zájemci si mohou knihu na Hithitu zakoupit až do 17. března. Mezi odměnami za svoji podporu naleznou třeba i večeři s autorem a herečkou Bárou Jánovou, která je patronkou spolku.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli