Uber odhaluje přístavy pro létající auta


Platformu Uber asi všichni dobře známe. Tato společnost původně vznikla v roce 2009 v americké Kalifornii a od té doby se prosadila ve více než 50 zemích světa. Mobilní aplikace umožňující objednat si odvoz od jiné soukromé osoby učarovala bezpočtu lidem a její služby můžete využít ve třech stovkách světových metropolí.

Samozřejmě to není vždy jen samý med. Zejména provozovatelé tradičních taxislužeb nemůžou Uberu přijít na jméno. A zatímco třeba v Praze proti tomuto fenoménu bojují naštvaní taxikáři, společnost představuje světu velkolepé plány. Ovládne s konceptem uberAIR také oblohu?

Vzhůru do oblak

Uber chce již v blízké budoucnosti ovládnout další oblast dopravy. Není to ani měsíc, co jeho vývojáři odhalili koncept létajícího taxíku. Ten by měl být uveden do provozu už v roce 2023, a to za výhradního použití elektrické energie. Koncept s názvem Uber Elevate je nicméně teprve ve stádiu vývoje. Aby vše mohlo fungovat, je nejprve třeba stvořit baterii, která bude mít nižší hmotnost a větší kapacitu než ty současné. Uber na celém projektu spolupracuje s agenturou NASAJeff Holden, produktový ředitel Uberu, věří, že se jedná přesně o ten druh partnerství, který takto revoluční vizi dokáže uskutečnit.

Tím ale očividně zdaleka nic nekončí. Tentokrát si můžeme vůbec poprvé prohlédnout tzv. „Skyporty“, které by už v roce 2023 měly zajišťovat startovací plochu pro hybridní zařízení mezi letadlem a helikoptérou. Výběrového řízení pro podobu přistávacích ploch uberAIR se zúčastnilo celkem šest architektonických firem. Nebudeme vás napínat; právě se díváme do očí budoucnosti, na kterou bychom ještě nedávno pomysleli leda tak ve snu.

Jak by tyhle nebeské přístavy tedy měly vypadat? Podle požadavků společnosti musí pojmout a přepravit až 4 000 pasažérů za hodinu. Létající vozidla by navíc měla být schopna dobíjet se přímo mezi jednotlivými cestami, aniž by rušila blízké okolí. Ano, Uber nezapomíná na hladinu hluku a další otázky týkající se životního prostředí. Tleskáme!

Jak budou nebeské přístavy vypadat?

Jeden z nejslibnějších návrhů představilo americké designové studio BOKA Powell, které se věnuje architektuře a interiérovým řešením. Jeho návrháři přinesli prototyp, který má zvládnout až tisíc vzletů a přistání za jednu hodinu.

To by v praxi znamenalo přepravu asi dvou až čtyř tisíc pasažérů každých šedesát minut. Jde o speciální zařízení, které může být konfigurováno podle aktuálních změn povětrnostních podmínek. Dát do pohybu jedno vozidlo uberAIR by přitom nemělo zabrat více než tři minuty.

Pokrok nezastavíte

Představení návrhu proběhlo v rámci summitu trefně pojmenovaného jako Uber Elevate 2017. Ve slunném Los Angeles tak byl poprvé k vidění design městské letištní struktury, která by se mohla stát domovinou pro novou dopravní síť Uberu. Skyport čerpá inspiraci z dynamických vlastností vertikálních letů, které by měly navazovat na pozemní přepravu zákazníků oblíbené platformy.

Provoz zařízení je navržen tak, aby bylo dosaženi maximální efektivnosti a časové flexibility. Konstrukce dokonce umožňuje změnu pohybu vozidla a úctyhodná je také vizuální stránka celého projektu. Andrew Bennett, ředitel společnosti BOKA Powell je více než optimistický:

Skutečným klíčem k dosažení funkčnosti takto rozsáhlého projektu je zejména mechanická přesnost. Jakmile vyřešíme všechny nezbytné procesy, budeme svědky neuvěřitelného pokroku ve světě letecké přepravy.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí