Tour de France jde do finále! Před cílovou rovinkou na jezdce ještě čekají výškové etapy


Nejslavnější cyklistický závod světa Tour de France pořádaný od roku 1903 je v plném proudu. Kromě tradičních úseků a finální rovinky na Champs-Élysées v Paříží mají před sebou závodníci ve středu a ve čtvrtek dvě výživné etapy. Obě mohou významně ovlivnit jak vítězství v rámci jednotlivých etap, tak konečné pořadí jezdců. Na Eurosportu 1 můžete závod sledovat s komentáři Štěpána Straky a Martina Hačeckého.

Středeční sedmnáctá etapa přinese nejnáročnější výstup letošní Tour

Muret – Saint-Lary-Soulan / Col du Portet, 178 km

Ačkoli některým fanouškům Tour de France může připadat, že v letošním ročníku organizátoři upozadili Alpy, mnohonásobně jim to vynahrazuje pohled na Pyrenejské pohoří, jež vytváří přírodní hranici mezi Francií a Španělskem. V pořadí sedmnáctá etapa přinese ve středu 14. července zpočátku mírné, 115 kilometrů dlouhé stoupání směřující na jihozápad od Muretu. Jakmile však jezdci dorazí k francouzské obci Luchon, čekají je tři velmi náročné úseky.

Pětašedesát kilometrů dlouhá, zato velmi intenzivní trať kopíruje etapu č. 17 z Tour de France 2018. Stoupání začne v horském průsmyku Col de Peyresourde. Tato část může ještě významně zamíchat kartami a ovlivnit výsledné pořadí závodu. Následovat za ní bude ještě strmější Col de Val Louron-Azet. Finálním a zároveň nejnáročnějším výstupem letošní Tour bude Col du Portet končící v nadmořské výšce 2 215 metrů. V roce 2018 zde překvapil Kolumbijec Nairo Quintana, který nasadil rychlé tempo a krátce po začátku stoupání předjel všechny své soupeře, čímž si vybojoval svou první etapu za posledních pět let. Překvapí Quintana i letos?

Čtvrteční osmnáctá etapa vynese jezdce až na finální vrchol Luz Ardiden

Pau – Luz Ardiden, 129,7 km

Jako by tři dny v Pyrenejích nestačily, organizátoři Tour de France přidali ještě jednu klasickou etapu se dvěma nejslavnějšími výstupy na Tourmalet a Luz Ardiden. Stejně jako u předchozího dne i v rámci čtvrtečního závodu se dočkáme strmých vrcholků, tentokrát však v poněkud kratší délce 130 kilometrů. Začne se v Pau, kde loni po startu na stejném místě v deváté etapě zvítězil Tadej Pogačar.  Odtud vede trasa k Col du Tourmalet s průměrným sklonem přes 7 %. První závodník na jejím vrcholu obdrží cenu Jacquese Goddeta. Pravidelně bývají na Tourmaletu úspěšní Francouzi, naposledy Thibaut Pinot v roce 2019, rok před ním Julian Alaphilippe.

Po náročném výstupu bude následovat sjezd do údolí, během kterého mohou závodníci popadnout dech a nabrat síly. Ty budou potřebovat pro zdolání finálního vrcholu francouzské Tour, na jehož konci je bude čekat známé lyžařské středisko v Pyrenejích Luz Ardiden v nadmořské výšce 1 715 kilometrů. V tomto úseku je poslední šance nahnat drahocenný čas, který může ovlivnit finální žebříček vítězů.

Foto: Eurosport


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí