Technologie na ochranu biodiverzity? Na mnoha místech realita


Přírodní ekosystémy na naší planetě čelí těžkému období. Měnící se klima, rostoucí znečištění prostředí i nadměrné vytěžování zdrojů patří mezi hlavní faktory, které ohrožují přežití řady živočišných i rostlinných druhů. Dopady lidské činnosti na zdraví přírody kolem nás jsou plíživé, čím dál víc je však pomáhá odhalit pečlivý monitoring biologické rozmanitosti. Díky spolupráci a dobrovolníkům vyzbrojeným nejnovějšími technologiemi tak lze nejen předvídat působení negativních vlivů, ale také zmírňovat jejich dopady či je zcela odvrátit.

Příroda dnes zpívá jinak

Také se při procházce lesem, v horách nebo okolo vody rádi zaposloucháte do zvuků kolem vás? Naši předkové však překvapivě poslouchali zcela jinou kakofonii. Průzkum akustických záznamů přírody napříč více než 200 tisíci různými lokalitami Evropy a Severní Ameriky dokládá, že za posledních 25 let nejenže poklesla intenzita ptačího zpěvu, ztenčila se také jeho rozmanitost. Na některých místech jde přitom o změnu velmi výraznou, přímo spojenou s drastickým úbytkem ptactva v dané oblasti.

S poklesem diverzity ptačí říše se potýká i Itálie, a především v chráněných oblastech kráteru Astroni či toskánského poloostrova Orbetello k tomuto poklesu přispívá například také nelegální pytláctví. Místní pobočka mezinárodní ochranářské organizace WWF (Světový fond na ochranu přírody) proto spojila síly s neziskovou organizací Rainforest Connection (RFCx) a technologickým gigantem Huawei a do boje s pytláky nasadila akustický monitorovací systém.

Naslouchání přírodě 2.0

Síť malých technologických strážců zvaných „Guardians“ je strategicky rozmístěná napříč chráněnými oblastmi a slouží nejen k odhalení zvuků spojených s nelegálními činnostmi, ale také ke komplexnímu pochopení současné biologické rozmanitosti. K dnešnímu dni bylo shromážděno téměř 273 tisíc nahrávek ze 72 různých míst a kombinace umělé inteligence a manuálního ověřování vedla k identifikaci 47 druhů ptáků. Data odhalila také jeden kriticky ohrožený druh, jímž je šedohnědá koliha velká. Díky získaným informacím mají ochránci detailní přehled o všem, co se v dané oblasti šustne, ale také mohou aktivněji pracovat na opatřeních, která zajistí ptákům klid a bezpečí.

Italský model nicméně není tak docela novinkou. Systém akustického monitoringu již RFCx společně s Huawei rozjela například v Chile, Tichomoří či v Mexiku, kde sesbírané poznatky slouží jako cenné indicie pro stanovení cílených opatření na ochranu přírody a také ke zkvalitnění ochranářských postupů. Příkladem je aktivita obou společností a státního i vzdělávacího sektoru v mexické národní rezervaci Dzilam, kde má síť Guardians dopomoci k většímu porozumění lokálnímu přírodnímu ekosystému.

Technologie v korunách stromů

Mapování této oblasti není vzhledem k její neproniknutelnosti vůbec jednoduché, přesto bylo vybráno 25 konkrétních druhů, včetně ohroženého jaguára amerického, na něž je zaměřen pečlivý monitoring kombinující akustické záznamy se záznamy s fotopastí. „Toto zařízení nám pomůže monitorovat ekosystém po celý rok,“ vysvětluje koordinátorka projektu Tech4Nature Regina Cervera, zatímco ke stromu připevňuje maskovanou krabičku. Díky tomu lze pozorovat nejen jednotlivé druhy, ale i změny v jejich výskytu, chování a zvycích v průběhu jednotlivých ročních období.

Doposud bylo v národní rezervaci shromážděno přes 20 000 obrázků, 710 videí a 170 000 zvukových nahrávek, včetně záznamů zhruba padesátky endemických druhů. Právě porozumění fungování jednotlivých ekosystémů může lidstvu výrazně pomoci s jejich ochranou. Péčí o naše životní prostředí a krásy přírody navíc jdeme vstříc nejen naší vlastní lepší budoucnosti, ale také zajišťujeme zelenější svět pro budoucí generace.

Foto: Tech4Nature


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí