Suchý vzduch škodí zdraví! Máte ho doma také?


Až 90 % času trávíme v budovách, proto je důležité dbát na správné ovzduší v místnostech. V zimních měsících je otázka zdravého vzduchu ještě palčivější, jelikož se méně větrá a navíc chladný vzduch proudící zvenčí pojme méně vlhkosti, než teplý. Vše zpečetí zapnuté topení. Situaci naštěstí může zachránit zvlhčovač vzduchu kombinovaný s čističkou.

Abyste měli doma kvalitní ovzduší, je důležité se zaměřit nejen na správnou teplotu a čistotu vzduchu, ale také na optimální vlhkost, která se pohybuje okolo 50 %. Pokud klesne pod 40 %, je již vzduch považován za suchý. V přetopené domácnosti tato hodnota může dosahovat dokonce pouhých 20 %.

Jak nám suchý vzduch škodí?

Přesušený vzduch během topné sezóny škodí tělu v mnoha směrech, obzvláště citliví jsou na něj alergici a děti. Nedostatečné zvlhčení dýchacích sliznic dráždí ke kašli a může snižovat obranyschopnost organismu. Pokud již onemocnění dýchacích cest propukne, je zvýšení vlhkosti vzduchu důležitou součástí léčebného procesu, protože podporuje vykašlávání a uvolňuje hlen. Pobyt ve vytápěných prostorách se suchým vzduchem může nadměrně narušovat i tvorbu slzného filmu a dráždit oči, navíc škodí také vlasům a pokožce.

Vysoká vlhkost je líhní plísní i roztočů

Dříve lidé zvlhčovali suchý vzduch rozprostíráním mokrých ručníků v místnosti nebo zavěšováním nádob s vodou na radiátory. Tímto způsobem ovšem nelze vlhkost ovzduší regulovat a může docházet k opačnému extrému – přílišné vlhkosti. Pokud v domácnosti přesáhne 65 %, hrozí riziko vzniku plísní, navíc je vlhké prostředí líhní pro roztoče.

Tip: Řešením je čistička vzduchu kombinovaná se zvlhčovačem

Nejlepší řešení představují inteligentní zvlhčovače vzduchu, jež dokážou přesně regulovat vlhkost a držet ji v optimální výši. Například přístroj Dyson Pure Humidify+Cool v sobě navíc kombinuje také ventilátor a čističku vzduchu, takže zároveň zbaví ovzduší nebezpečných škodlivin v podobě prachu, bakterií, roztočů, plísní a dalších nečistot. Má uzavřený 360° filtrační systém a kombinuje aktivní uhlíkový filtr, který odstraňuje plyny a zápach, a zapečetěný HEPA filtr, zachycující 99,95 % ultrajemných částic o velikosti pouhých 0,1 mikrometru. Inteligentní senzory automaticky detekují vzdušné částice a plyny i úrovně teploty a vlhkosti, takže máte přehled o kvalitě vzduchu – a můžete ji prostřednictvím aplikace ve smartphonu kontrolovat odkudkoliv. Díky efektivnímu vodnímu systému a pětilitrové nádrži na vodu dokáže až 36 hodin hygienicky zvlhčovat vzduch bez nutnosti pravidelného doplňování vody.

Dyson Pure Humidify+Cool pořídíte za 19 990 Kč na www.dyson.cz.

foto: Pixabay.com


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí