Co dělá Starman, kterého Elon Musk poslal v historicky největší raketě k Marsu?

Přesně před dvěma týdny se vizionář Elon Musk se svým vesmírným startupem SpaceX postaral o naprostou parádu – úspěšně dokázal na oběžnou dráhu vystřelit dosud největší a nejvýkonnější raketu Falcon Heavy. Nebyl by to však Musk, kdyby tento historický moment ještě nějak neokořenil. Konkrétně tím, že uvnitř rakety skryl elektromobil Roadster od Tesly, v němž seděl Starman, umělý astronaut, který nyní putuje vesmírem a míří směrem k Marsu.

O tom, že Falcon Heavy odstartuje spolu s Roadsterem, se vědělo již dříve. Musk totiž potřeboval do rakety něco naložit a Tesla k tomu byla naprosto ideální, jelikož tak dokonale vypromoval firmu, kterou spoluzaložil a ve které je výkonným ředitelem. Asi málokdo ale čekal, jaký bude mít tento doplňující prvek mediální a virální dopad.

Pár minut poté, co Falcon Heavy z floridského mysu Canaveral 6. února odstartoval, se pozornost začala upínat právě na tento náklad. Uvnitř rakety byl nejen upravený Roadster od Tesly, ale také figurína, která sporťák „řídila“.

Umělý astronaut v prototypu skafandru, který bude SpaceX v budoucnu používat pro lidské mise do vesmíru, se jménem Starman se stal ihned legendou. Jakmile se spolu s Roadsterem dostaly na oběžné dráze ven z rakety, tisíce lidí sledující živý přenos celé akce na YouTube a zaměstnanci SpaceX začali šílet. Muskova genialita totiž nezná mezí.

Před zraky široké veřejnosti se nad povrchem Země zjevil Starman v Roadsteru, který byl navíc velmi tematicky vybaven. Hned vedle volantu byla cedulka s nápisem DON’T PANIC, což odkazuje na hlášku z kultovní knihy Stopařův průvodce po Galaxii. Výtisk této knihy byl ostatně umístěn i v palubní přihrádce spolu s ručníkem a datovým nosičem se sérií knih Nadace od Isaaca Asimova. V průběhu slavnostního odhalení dua Starman–Roadster také začaly hrát písně od Davida Bowieho Space Oddity a Life on Mars?.

SpaceX se také podařilo úspěšně přistát se dvěma ze tří boosterů (podpůrných pohonných motorů rakety), a to simultánně a přímo na vyhrazené plošiny!

Musk však zašel ještě dál – na obvodovou desku auta vygravíroval slogan „Made on Earth by humans“, který má fungovat jako vzkaz pro jiné vesmírné civilizace.

Printed on the circuit board of a car in deep space

A post shared by Elon Musk (@elonmusk) on

Co se děje se Starmanem nyní?

Livestream letu Starmana v Roadsteru trval několik hodin. I když se jednalo o naprostou technologickou parádičku, výdrž baterií v připevněných kamerách ovlivnit nelze, což vyústilo ve ztrátu kamerového přenosu. Veřejnost se tak může jen domnívat, kam pluje. Očekává se však, že je na cestě okolo Sluneční soustavy, v rámci které se výrazně přiblíží ke Slunci či k Marsu, kam měl původně namířeno.

Fanoušek SpaceX a inženýr Ben Pearson nicméně vytvořil zajímavý nástroj, díky kterému lze pohyb Starmana sledovat. Jmenuje se Where is Roadster, jenž textově a graficky vyobrazuje, kde se jednočlenná posádka může přibližně pohybovat. I když se nejedná o nic oficiálního, podle všeho jsou aktuální informace generovány z dostupných dat od NASA, na základě kterých lze dedukovat rychlost nebo vzdálenost od Země či Marsu.

foto: flickr.com/spacex

architektura auta bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě