Spisovatelka Barbara Nesvadbová napsala výpravnou knížku pro děti. Hlavní hrdinkou je holčička zachraňující planetu


Na pulty knihkupectví právě zamířila unikátní kniha pro děti s názvem Mia a svět od autorek Barbary Nesvadbové a Lucie Mádlové. Poutavý příběh děti provází současným světem takovým, jakým je a učí je, aby měly rády svou planetu a přemýšlely o její budoucnosti. K lepšímu pochopení ne úplně lehkých a vždy veselých témat slouží zdařilé výpravné ilustrace Renáty Fučíkové, Evy Bartošové a Zuzana Mulíčkové. Knihu vydalo nakladatelství Albatros a jejím odborným garantem je Asociace společenské odpovědnosti.

Hlavním záměrem knížky Mia a svět je zábavnou formou přiblížit dětským čtenářům témata a Cíle udržitelného rozvoje a předat jim poselství o tom, jak žít na planetě Zemi tak, aby nám ještě nějakou chvíli zůstala. „Nepotřebuješ superschopnosti, horu svalů ani nemusíš hned zachránit celý svět. Stačí začít přemýšlet o své budoucnosti. Zní to vcelku jednoduše, co říkáš? Zamysli se nad tím, co je pro tebe důležité. Na čem ti v životě opravdu záleží a co můžeš udělat pro to, aby se to zlepšilo,“ radí v doslovu Lucie Mádlová, autorka námětu a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti, která je odborným garantem knihy.

Napínavým příběhem děti doprovází devítiletá holčička Mia, jejíž dialogy s rodiči i babičkou otevírají a vysvětlují mnoho témat týkajích se globálních změn klimatu, znečištění, úbytku biodiverzity, ale i nespravedlnosti nebo agresivity. Nastolené otázky nutí malé i velké čtenáře k zamyšlení a aktivnímu přístupu, motivují k rodinné diskusi a v neposlední řadě probouzejí zájem o naši planetu. „Hlavní hrdinka, devítiletá dívenka Mia, má před sebou velký úkol. Musí své nejbližší přesvědčit o tom, že každý může změnit svět, stačí začít tím svým malým cílem. Moc bych si přála, aby se v příběhu našly nejen děti, ale i jejich rodiče a společně se pak snažili přispět k lepší budoucnosti pro nás všechny,“ popisuje spisovatelka Barbara Nesvadbová.

Výpravné ilustrace Renáty Fučíkové i dobrý skutek

Průvodcem k přijetí a pochopení  nelehkých a ne zrovna veselých témat jsou dechberoucí pohádkové ilustrace Renáty Fučíkové, Evy Bartošové a Zuzany Mulíčkové z Ateliéru Didaktické ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. „Prostřednictvím ilustrací jsem se rozhodla vyprávět další intenzivní příběhy, které působí jako soudobé pohádky. Za nejsilnější považuji ilustraci ledních medvědů, matky a mláděte, pod oblohou znečištěnou uhlíkovými stopami za letadly. Ledové kry se rozpadají a vzdalují od sebe, mládě se nevratně vzdaluje od matky. Myslím, že tohle je obraz, který mohou malé děti pochopit. A mohou díky němu apelovat na své rodiče, aby mysleli na udržitelnost planety,“ popisuje ilustrátorka Renáta Fučíková.

Knihu vydalo nakladatelství Albatros společně s Asociací společenské odpovědnosti jako součást k doprovodné kampani letošních Cen SDGs. „Knížka Mia a svět je v mnoha ohledech pozoruhodná. Klade si nemalé cíle – chce nejen pobavit a poučit, ale především zaujmout, nadchnout a změnit. Doufejme, že se jí to bude dařit, autorky odvedly velký kus práce a knížka má skvěle nakročeno,“ říká Petr Eliáš, šéfredaktor nakladatelství Albatros.

Z každého prodaného výtisku putuje 50 Kč ve prospěch organizace Junák – český skaut na rozvoj skautských aktivit a výprav dalších holek a kluků za lepším světem. Asociace společenské odpovědnosti ke knize nabízí také doprovodnou online hru na www.hrazalepsisvet.cz, kde se děti mohou nadále inspirovat globálními cíli.

Kniha Mia a svět je k zakoupení ve vybraných knihkupectvích, na www.albatrosmedia.cz a na www.nakuponadobro.cz za doporučenou cenu 299 Kč.

foto: Anna Kovačič, Petr Vágner, archiv Asociace společenské odpovědnosti


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli