Kontroverzní herec i normcore fashion ikona, to je Shia LaBeouf


Shia LaBeouf je člověk, jehož velká většina našich čtenářů zná díky roli Sama z filmu Transformers, popřípadě díky jeho vlivu na fashion game a poměrně blízký vztah k rap music. Zároveň je s tímto hercem spojena celá řada skandálů, které navíc poslední dobou nabírají na obrátkách. Co o něm tedy víme?

Shia se narodil 11. června 1986 v americkém Los Angeles do komplikovaného manželství na heroinu závislého veterána z Vietnamu a mladé baletky. Už v desíti letech se začal herecky prosazovat na stand-up vystoupeních, dostal se pod patronát hereckého agenta a začaly přicházet první role. Ta nejdůležitější byla asi v seriálu Báječní Stevensovi, kde hraje černou ovci úspěšné americké rodiny z vyšší střední třídy. Díky tomuto seriálu si taky vysloužil cenu Emmy za nejlepší dětšký herecký výkon.

Disturbia, Transformers a první úspěchy

Stevensovi byli dobrým odrazovým můstkem pro větší projekty jako Constantine, Já, Robot nebo třeba Charlieho andílci, ve všech těchto filmech se ale jednalo o menší role. Zlom přišel v roce 2007 s filmy Disturbia a Transformers. První jmenovaný byl docela zajímavou moderní adaptací klasického Hitchcockova Okna do dvora a setkal se s poměrně slušným hodnocením kritiků i veřejnosti.

To rozhodně neplatí pro sérii Transformers, u které LaBeouf vydržel do třetího pokračování. Příběh o robotech z vesmíru, co se umí měnit na auta, byl ale navzdory velmi špatným recenzím (Shia byl dokonce nominován na cenu Worst Screen Couple of 2009 a to buď ve dvojici s Megan Fox, nebo s kýmkoliv z Transformerů) finanční trhák. Zároveň se ukázal jako herec, který hraním skutečně žije, když si poranil oko a už pár hodin po zašití pokračoval v natáčení. Taky měl celou dobu natáčení poraněnou ruku kvůli předchozí autonehodě – dokonce se kvůli tomu musel upravovat i scénář.

Už během tvorby Transformers se Shia snažil vymanit z role herce z blockbusterů a postupně začal zabrušovat i do trochu “alternativnějších” vod. V roce 2009 poprvé režíroval hudební videoklip pro amerického rappera Cage. Přes něj pak poznal Kid Cudiho, který v té době pracoval na své desce Man on the Moon II a ke které mu natočil klip na track Marijuana, všichni tři se pak společně podíleli na mini filmu Maniac a doteď jsou přátelé.

Kontroverze a problémy

Další z jeho odvážnějších počinů byly například snímky Nymfomanka, Charlie musí zemřít nebo válečný velkofilm Železná srdce, kde hrál roli tankisty v Druhé světové válce. Do této role se tak vžil, že když zjistil, že jeho postavě má chybět zub, sám si jej během prvního natáčecího dne vytrhl, pořezal si obličej a aby působil co nejvíc autenticky, přestal se sprchovat. Kvůli tomu taky musel být ubytovaný jinde než zbytek herců, obvzláště prý smrděl Bradu Pittovi.

LaBeouf byl celou svou kariéru blízko problémům a všemožné kontroverzi, už v roce 2005 údajně vyhrožoval nožem svému sousedovi, později byl například zatčen za to, že se vkradl do obchodu pro cigarety, napadl chlápka v baru nebo opakovaně nadával a vyhrožoval policii. V letošním rozhovoru pro Esquire se nechal slyšet, že část jeho problémů pramení ze znásilnění jeho matky, které u něj vyvolalo posttraumatickou stresovou poruchu, kvůli které je paranoidní, trpí strachem, že jej někdo přepadne, a spí s pistolí u postele. Dále měl problém s alkoholem a drogami. Říká se, že marihuanu kouřil s otcem už od svých desíti let, což jen tak na okraj není u herců nic neobvyklého, třeba Robert Downey Jr. začal se svým otcem kouřit trávu už v šesti letech… Vše dospělu do bodu, kdy před třemi lety Shia podstoupil program dvanácti kroků a protialkoholní léčbu.

Fashion ikona

Poslední dobou byl též kromě hereckých úspěchů a zmíněných potíží se zákonem LaBeouf často zmiňován v souvislosti s módou. Už více než dva roky zpět Kanye West na tracku No More Parties In LA prohlásil: “I wish I dressed as fresh as Shia Lebeouf”, což je od jedné z dnešních módních ikon solidní kompliment. Kanyeho obdiv k hercovu stylu vyvrcholil tento rok, kdy byl u LeBoufa na návštěvě a odnesl si všechno jeho oblečení.

Kombinace armádního a sportovního oblečení udělala z LaBeoufa normcore fashion boha, který svými outfity zaplňuje stránky blogů a magazínů, v prvé řadě je to ale stále skvělý herec, který má většinu své kariéry před sebou a pokud se udrží psychicky v pohodě, je velká šance, že ty největší role jej teprve čekají. V budoucnu se od něj můžeme těšit na autobiografický snímek Honey Boy, jehož děj se bude odehrávat v době, kdy Shia točil Báječné Stevensovi, a zároveň se film bude zabývat jeho komplikovaným vztahem s otcem, kterého Shia sám ztvární.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli