Skutečná tvář skateboardingu? Nejlépe placený skejťák světa Nyjah Huston


V historii skateboardingu nemá obdoby. Ve svých třiadvaceti si dokázal vydělat závody více peněz než kterýkoli jiný skateboardista v historii. Má přes 2,4 milionů followerů na Instagramu a kromě skateboardingu věnuje značnou část volného času a energie charitě.

Bez mámy by to nedokázal

Narodil se v roce 1994 v Kalifornii a skejtovat začal už jako pětiletý capart. Zatímco ostatní děti jedly pizzu, Nyjah byl pod přísnou disciplínou svého otce nucen k veganství a učit se, jak správně udělat kickflip. To, že si za celou kariéru nikdy nic nezlomil, přisuzuje právě veganství. Neustálé hádky a boje mezi jeho rodiči vyvrcholily v roce 2008, kdy se přestěhovali do Puerto Rica, což velmi poznamenalo Nyjahovu slibně rozjetou skateboardingovou kariéru a málem znamenalo její konec.

V roce 2010 se rodiče rozvedli a do své péče získala Nyjaha jeho matka. Ta mu také pomohla ke slávě. Za poslední peníze koupila Hustonovi letenku, aby se mohl zúčastnit prvního závodu Street League. Nyjahovi se podařilo vyhrát a odnesl si cenu 150 tisíc dolarů. Tím dostal rodinu z finanční tísně a vrátil se mezi skateboardingovou špičku.

Největší úspěchy

V jedenácti se zúčastnil X Games jako nejmladší závodník. Od té doby získal osm titulů. Jeho opravdovým odkazem jsou ale jeho videa, ve kterých ukazuje kromě techniky také naprostou nebojácnost, a to i na těch nejhorších tratích.

„Všechny scény, které na mých videích vidíte, jsou skutečné. A o to mi šlo, ukázat lidem také pády a krev, ukázat skutečnou stránku skateboardingu. Mnohdy to vypadá snadně, když to člověk nezná. A je důležité, aby si lidé uvědomili, že všechno nejde hned. Já jsem taky nezvládl všechny triky na první pokus,“ řekl Nyjah v rozhovoru pro Olympic Channel.

Pomáhá druhým

Když ho nevidíte na skatu, věnuje se své charitativní organizaci Let It Flow, kterou založil společně se svou matkou Kelle s cílem poskytnout lidem v nouzi čistou pitnou vodu. Od roku 2012 organizace buduje studny s pitnou vodou, opravuje nefunkční studny a vytváří sanitační stanice. Pomohl tak už v Indii, Etiopii nebo na Haiti.

Nyjaha můžete vidět 7. července na Street League, která bude tradičně v Los Angeles. Vše budete moci sledovat online. Zatím se můžete mrknout na parádně sestříhaný trailer, který vás na tuto událost roku navnadí:

Dalším cílem tohoto mladého muže je Japonsko, kde bude skateboarding debutovat jako olympijský sport v roce 2020. „Můj táta je napůl Japonec a v Japonsku jsem byl několikrát, abych se setkal s příbuznými. Pořád nemůžu uvěřit, že skateboarding došel tak daleko. Je to velká věc a doufám, že tam budu moci soutěžit,“ říká.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí