Skillz Dem Up! Zlepšete svoje dancehall dovednosti!


Listopad je prý měsíc z nejmenším množstvím slunečních dní v roce. Ale to s nasledujícíma řádkama nemá nic společnýho. Snad jen to, že se budeme bavit o něčem, co se v listopadu uskuteční. Tohle bude po delší době článek o dancehallu. Vlastně převážně o jednom jeho elementu, kterej jsme vcelku dost probrali v rozhovoru s Anet Antošovou, ale jinak opomíjíme. O tanci. Když se bavíme o reggae a dancehallu, ve většině případů se zaměřujeme hlavně na singly, alba, riddimy. Prostě se to hlavně točí okolo zpěvu a hudby. A ty vždycky doprovází ještě jedna věc: tanec. V celý týhle kultuře zatraceně důležitá věc. Někteří tanečníci a tanečnice leckdy dosáhnou podobného hvezdného statusu jako vokální interpreti. A jeden zásadní tanečník a choreograf z Jamajky dorazí do České Republiky.

Tento pátek a sobotu, 28. – 29.11.2014, se v Litoměřicích uskuteční akce s názvem Skillz Dem Up Vol. 1. Půjde o dancehallový workshop, kde si mnohá i mnohý z vás budou moci svoje taneční dovednosti vylepšit. To je taky jeden z důvodů, proč dorazí dva zahraniční hosté.
Severně od nás, v Polsku, je taneční scéna o podstatný kus dál. Tanečních crew už je tam požehnaně, mnohé z nich se jezděj kroky drtit přímo na Jamajku, docela obstojně si vedou i v mezinárodních dancehall queen contestech. Kasia Jukowska bez přehánění patří k tamní spičce. Vedle polských Scandalize Crew nebo Polish Mafia je členkou i mezinárodní Feeling Unity. Ač s dancehallem začala až v roce 2010 nikdy ji nechyběla energie, aby se za krrátký čas naučila všemu podstatnému (i přímo na Jamajce). Je také jednou z porotkyň polské pre-selekce na mezinárodní taneční soutěže.

Druhým lektorem, který zájemcům nabídne svoje znalosti a zkušenosti, bude Conray Richards. Tento člen a zakladatel Shady Squad je na Jamajce jedním ze zásadních tanečníků a choreografům. Společně se svým bratrem Matthew-em dělají tanečníky na vystoupeních hvězd jako Beenie Man, Shaggy nebo Mr. Vegas. Do toho samozřejmě i práce na kvantech videoklipů, kdy jedním ze zásadních byl oficiální taneční klip k Vybz Kartelově chune “Peanut Shell”. Když Shady Squad v roce 2013 dorazili do Londýna na taneční akci Juste Debout mnohé si získali svou energií, originalitou a kreativním přístupem. To je přesně to, co zdobí Conraye jako lektora, a tak se i učení leckdy složitých kroků mění v hru a zábavu.

Lektorské lekce se uskuteční v průběhu soboty, ovšem páteční večer bude patřit mejdanu, jak se patří. V klubu Galaxy (Hrdly u Litoměřic, 10 minut autem od místa konání workshopů) proběhne Dancehall Battle. Je jasné, že půjde o taneční souboj, to si přeložil každý. Soudcovat souboje budou právě Kasia a Conray a společně s nimi Svatava Kobzová z Elements Community.

O afterparty se po vyhlášení vítěze nebo vítězky postará sound z polského Lublinu, Sensithief. Tento sound je potvrzením toho, že reggae a dancehall jsou vskuku mezinárodní záležitost. U nich si můžete být jisti tím, že zažijete energickou show, kde hodina trvá minutu. V ČR už vystoupili několikrát a pokaždé jejich show stála za to.

Na uplný závěr jsme v krátkosti vyzpovídali jednu z organizátorů, Kamilu Dadokovou:

Ahoj, mohla bys nám v krátkosti koncept Skillz Dem Up představit?

Skillz dem Up jsem vytvořila s jasným cílem – dát možnost lidem učit se od správných zdrojů, skvělých lektorů a hlavně tanečníků, kteří mají maximální knowledge o dancehallu, jamajské kultuře a nejlépe přivážet přímo jamajské lektory, což se teď na poprvé podařilo. Také jsem si přála dodat workshopu správnou atmosféru a pozvala jsem skvělý polský soundsystem Sensithief, který je v polské dancehall-taneční sféře dost oblíbený. Kluci ze Sensithief nám budou hrát i při pátečním battlu a party, která se koná v klubu Galaxy v Hrdlech u Litoměřic

Na první vydání přivážíte dva hosty (a i sound) ze zahraničí, jednoho přímo z Jamajky. Podle čeho jste je vybírali?

Většinou vybíráme lektory dle našich vlastních zkušeností s nimi. Mám za sebou několik lekcí s Conrayem, z kterých jsem si hodně odnesla a přesně v tento den jsem si řikala, že by bylo skvělý ho jednou dovést do ČR. O další skvělou dancehallovou lekci se postará Kasia Jukowska, která to s dancehallem už dotáhla také daleko a má nám určitě co předávat.

Co bys z celého pátečního programu sama vyzdvihla?

To je těžká otázka. Battly budou samy o sobě skvělý a na vysoké úrovni, protože se k nám sjedou tanečníci z Polska, Slovenska a samozřejmě ČR. Díky našim partnerům, kterým bych chtěla tímto způsobem poděkovat, jsme dali dohromady skvělé ceny pro vítěze battlů. Ale protože dancehall není o soutěži, po battlu nás čeká nezapomenutelná party, na kterou se už moc těším! Do programu jsme také zahrnuly dancehall showcase Funky Dangers a jako zpestření bboy showcase od Sequence crew. Takže bych vlastně vyzdvihla uplně všechno

Díky moc. Více o akci naleznete kliknutím na flyer.

Skillz_dem_up


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí