Rozhovor s ženami, které bojují svou módní značkou proti znečišťování planety

Praská vaše skříň pod tíhou oblečení ve švech a vy pořád nemáte co na sebe? Za to nemůže jenom ženská marnivost, ale hlavně módní průmysl. Módní trendy se mění neuvěřitelnou rychlostí, možností je nekonečno a slevy jsou často velmi lákavé. Nakonec zjistíte, že vlastně opravdu nemáte co na sebe, protože většina věcí nejde zkombinovat a vlastně se vám ani nelíbí. S myšlenkou přestat zbytečně plýtvat a začít šetřit životní prostředí přichází řada módních značek. Jednou z nich je i touch me., nová česká značka dvou sympatických designérek.

Značka touch me. je na trhu velmi krátce, a to od září 2018. Má ale velké ambice. Založila ji Pavla se Štěpánkou a snaží se tak dát najevo svůj postoj k masové produkci oblečení, nekvalitním materiálům a zbytečnému plýtvání. Jen rok a půl hledaly a vyvíjely ten správný materiál, který by byl šetrný k přírodě a zároveň velmi pohodlný. Pavla přispěla svou dlouholetou praxí v marketingu, Štěpánka zkušenostmi, které získala při studiu UMPRUM, ale i při tvorbě kolekcí pro Ragwear, Horsefeathers, Pietro Filipi nebo Bibloo.

Jak vznikl nápad založit společně módní značku?

Společná slabost pro kardigany, šaty a jednoduché věci. Osobně nám také na trhu dost chyběly kvalitní příjemné materiály za dostupnou cenu. Ale hlavně příjemné, které vás nebudou kousat a škrábat. Což je často velký problém právě u svetrů a kardiganů. Kromě dalšího nám vadí, že módní průmysl za sebou každoročně zanechá neuvěřitelných třiapadesát milionů tun odpadu. Co se s ním stane? Většina se buď spálí, nebo putuje na skládku. Odhozené oděvy pak znečišťují půdu i vodu a jejich spalováním vznikají skleníkové plyny, které přispívají ke klimatickým změnám a globálnímu oteplování, takže to opravdu není jen o pár pohozených hadrech.

Takže jste se tomu chtěly postavit čelem?

Ano, tohle je vážný problém, který ovlivňuje nás i vás. A pokud si někdo koupí kardigan nebo šaty od nás namísto toho, aby si koupil deset jiných a levných kardiganů / šatů určených pro různé příležitosti, které dlouho nevydrží, tak to bude skvělé. Znáte to, když máte doma plnou skříň, ale pak stejně taháte hlavně tu jednu nejoblíbenější věc, dokud se vám nerozpadne? Tak přesně toho chceme naší kolekcí docílit. Abychom byly tím nejoblíbenějším kouskem v šatníku, kombinovatelným na různé způsoby a který vám roky vydrží.

V čem konkrétně váš udržitelný přístup spočívá?

Spolupracujeme s certifikovanými výrobci a dbáme na udržitelné výrobní procesy a materiály. Materiál je vyvinutý z kombinace nylonových a viskózových vláken jako příměsi. Naopak jsme se snažily vyvarovat co nejvíce bavlně, která je z hlediska dopadu na životní prostředí nejméně šetrná, protože její pěstování spotřebovává obrovské množství vody. A další velké množství je potřeba při odbarvení a následném barvení. U našich vláken jsme také vycházely z již existujících dostupných barev vláken, aby nedocházelo k dalšímu barvení příze.

Jak moc je těžké v našem prostředí sehnat dodavatele pro látky a celkově materiály, které jsou šetrné k přírodě?

Není to tak těžké. Jedná se o současný trend, ke kterému se snaží všichni směřovat. Dokonce i v Číně vznikají velké ekologické restrikce včetně velkých omezení na barvení vláken, při kterých se spotřebovává hodně vody a podobně. Spíš bylo těžké najít dodavatele s pletacími stroji, který by uměl materiál udělat tak měkoučký a kvalitní, jak jsme potřebovaly.

Čím se odlišujete od ostatních značek?

Tím, že se jedná o takzvanou slow fashion módu. Krásné kombinovatelné kousky, které každá žena potřebuje ve svém šatníku. A unikátní je právě materiál, který je extrémně příjemný na dotek. V zimě krásně zahřeje a v létě dokonce navozuje chladivý pocit. Žádnou jinou značku s takovým materiálem na evropském trhu určitě nenajdete.

Střihy vašeho oblečení jsou jednoduché, minimalistické. Z čeho při tvorbě vycházíte, čím se inspirujete?

Kolekce touch me. vznikla za mnoha účely. Jedním z nich je udržitelnost. Tedy aby s vámi zůstala doslova roky a roky. Díky své jednoduchosti lze všechny kousky kombinovat s různými styly, střihy, designy i barvami. Na kráse jsme ale nešetřily. Takže konec skříním nafouknutým deseti různými svetry určenými pro deset různých příležitostí. Náš kardigan se bude hodit ke každé z nich. Díky sofistikovaným barvám si můžete hrát a tvořit nejrůznější kombinace a styl, ve kterém se najde prostě každá. A důsledek? Méně nakoupeného oblečení a méně textilního odpadu. Svět je s vaší pomocí hned trochu šťastnějším místem a móda méně škodlivým průmyslem. Nezapomínáme ani na pohodlí, protože to je pro udržitelnost nedocenitelné. Pokud se v něčem necítíte pohodlně, nejspíše to ve vašem životě moc dlouhý příběh nesehraje, ať už jde o džíny, nebo přítele. Materiál, ze kterého je oblečení vyrobeno, je neuvěřitelně měkoučký, pohodlný a jemný na dotek, takže tenhle příběh lásky bude mít dlouhého trvání.

Co všechno mohou zákazníci ve vašem portfoliu najít? Oblékáte je od hlavy až k patě?

V kolekci touch me. nenajdete stovky střihů ani všechny barvy duhy. Objevíte tu dvanáct jedinečných kousků oblečení. Osm barev, jednoduchý design a látky, kterých se nebudete chtít přestat dotýkat. Udržitelný produkt šetrný k přírodě. Nejlepší kamarád na procházku, do práce, do deštivého dne, na party i do postele.

Cílíte jen na ženy?

Zatím cílíme pouze na ženy.

Značka je venku teprve měsíc. Jaké máte ambice?

Teprve se uvidí, jak se nám podaří prosadit. V tuto chvíli cílíme na český a slovenský trh, ale máme ambici expandovat do zahraničí skrze náš vlastní eshop. V tuto chvíli máme celé portfolio na našem webu a budeme brzy také na ZOOT, v prodejnách CVRK a na Molo7. Nebo nás můžete najít na UK eshopu Wolf & Badger.

architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí