RECENZE. Skepta – Ignorance Is Bliss

Skepta

Není vůbec lehké psát v našem prostředí o grime music. Smackovi a lidem okolo něj totiž v žádném případě nelze upřít ohromnou osvětu v tomhle směru, díky které tady jména jako SkeptaWiley a nespočet dalších už více než deset let dobře známe. Hudební a kulturní fenomén z britských ostrovů je u nás zkrátka jako doma a právě Skepta platí za jednoho z jeho největších představitelů z pomyslné staré školy.

Mezinárodní přesah

Za oceánem ve Spojených státech ale ještě relativně panovala situace docela jiná. Právě Skepta měl například už na své desce Doin’ It Again z roku 2011 hostovačku například od P. Diddyho, světového dopadu se ale jeho vlastní hudba dočkala až před třemi lety. Globální hity jako Shutdown nebo That’s Not Me jste mohli slyšet v setu snad každého amerického DJe.

Skepta se rovněž stal čestným členem Drakeova labelu OVO Sound a objevil se například i na zatím poslední desce A$AP Rockyho. A především otevřel cestu do světa pro mladé britské rappery. Jména jako StormzyGiggs nebo Krept & Konan dnes znají i za mořem. A do velké míry je to právě Skeptova zásluha.

Nepatří do starého železa

Skepta se nyní vrací na scénu s novou deskou Ignorance Is Bliss a všem nám dokazuje, že ani on ještě rozhodně nepatří do starého železa. Celou desku otevírá titulní skladba Bullet From A Gun, na které rapper hned od samého začátku předvádí svou geniální lyriku. Zmiňuje tady těžké začátky a filozofuje nad osobním životem. Zní opravdu dospěle, když dodává, že i přesto, že se o něj vlastní otec v dětství nestaral, rozhodně se nemůže považovat za nějakou oběť životního soukolí.

Ve videoklipu na tento track sedí Skepta v jedné severolondýnské stanici metra a sleduje kočárek. Během následujících minut se kolem něj pohybují civilisté a život tak nějak plyne. Nechybí běžné momenty každodenního života nebo třeba i problémy s policií.

Starý zvuk v novém kabátu

Přestože je Skepta jedním z veteránů grime music, stále se snaží jít s dobou. A jde mu to zatraceně dobře. A nemá problém k sobě přizvat ani mladou krev. Nejvýraznějšími hosty na této desce jsou nepochybně Nafe SmallzJ Hus. Oba si vzali na starost refrény ve skladbách Greaze ModeWhat Do You Mean, a ty rozhodně patří mezi to nejzajímavější na celém projektu.

Skepta má rovněž vytříbený vkus na hudební produkce a nutno dodat, že drtivou většinu si jich tentokrát vyprodukoval on sám. A desce to rozhodně prospělo. Je komplexní a tiká jako hodinky.

Závěrem

Skepta je prostě úkaz. I přesto, že ve Velké Británii rap v současnosti zažívá úplně nový boom, stále se udržel na vrcholu, a klidně si troufneme tvrdit, že v případě Ignorance Is Bliss jde o jedno z jeho nejlepších, a především nejkomplexnějších alb vůbec. Jako hudební producent si navíc docela plnohodnotně vystačí a nepotřebuje se spoléhat ani na množství hostů s hvězdnými jmény.

Někteří rapperovi vyčítají, že se zaprodal a až příliš se veze na komerční vlně, to je ale nesmysl. V první řadě jej vidíme jako umělce, který si již spoustu let jede to svoje.
architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě