Realitní portál, předzahrádky, vstřícná nájemní politika. Praha se snaží obyvatelům pomáhat, kde může


Zdá se, že světové pandemie COVID-19 nebere konce. Výrazným způsobem se podepisuje i na každodenní životní realitě mnoha Pražanů, a to podnikatelů, nejen ze segmentu pohostinství, ale též obyčejných obyvatel. Magistrát hlavního města Prahy se snaží i v této složité době nezahálet, a alespoň trochu obyvatelům s existenčními problémy pomoci. Snaží se o to pomocí služeb vlastního Realitního portálu, ale třeba i zrušením poplatků z předzahrádek či vstřícnou politikou vůči nájemníkům městských bytů.

Realitní portál hl. m. Prahy byl spuštěn už v roce 2018. Iniciativa si kladla za cíl především vytvoření přehledné a souborné online platformy, která navíc pomůže zvýšit transparentnost hospodaření s městským majetkem. Do projektu se zapojila i řada městských částí a příspěvkových organizací, a potenciálním zájemcům tak odpadají starosti se složitým procházením jednotlivých úředních desek.

„V době spuštění Realitního portálu samozřejmě nikdo nečekal, jaká situace nastane. Přesto v něm právě teď vidím novou přidanou hodnotu – městské nemovitosti by se mohly stát ideální investicí pro zájemce, kteří se snaží o překlenutí současné krize,“ připomíná nový potenciál projektu radní pro správu městského majetku Jan Chabr (TOP 09). „Smysl portálu navíc zůstane zachován, i nadále bude totiž sloužit k podpoře podnikatelského prostředí a usnadnění jejich orientace na trhu,“ dodává.

Magistrátu se tak podařilo vytvořit přehledný a jednotný katalog, který je dostupný skrze webovou adresu https://realitniportalpraha.cz/cs. Nejaktuálnější nabídky lze nalézt na facebookovém profilu https://www.facebook.com/realitniportalpraha.

Magistrát se už počátkem letošního roku ale rozhodl ulevit i podnikatelům ve velmi specifickém segmentu pohostinství. Mnozí restauratéři bojují s existenční krizí, a proto se zastupitelstvo rozhodlo zopakovat ceněný krok z období loňské první vlny pandemie COVID-19. Všichni podnikatelé tak znovu získávají možnost mít před provozovnami instalované předzahrádky, a to zcela zdarma prozatím do konce března. Diskuse o prodloužení úlev však nadále probíhají, a i vzhledem k nezlepšující se situaci je pravděpodobné, že jej pražské zastupitelstvo posvětí.

„Pro podnikatele se i nadále snažíme hledat cesty, jak jim ušetřit náklady na provoz jejich obchodů či restaurací. Původně měly být odpuštěny poplatky do konce minulého roku, vzhledem k situaci s koronavirem jsme se ale rozhodli, že tuto pomoc prodloužíme minimálně do konce března,“ slibuje Chabr. Stejný režim v současnosti platí i pro využívání veřejných prostranství.

V neposlední řadě se město během posledních týdnů zaměřila i na situaci nájemníků městských bytů. Konkrétně těch, kteří patří mezi tzv. ohrožené skupiny – zdravotně postižené, seniory a nájemníky s nízkými příjmy. Vedení města rozhodlo, že se jich prozatím nedotkne avizované zvýšení nájemného. Důvodem je právě probíhající pandemie.

Pro všechny ostatní nájemníky dojde ke sjednocení nájemného na částce 164 Kč/m² pro centrum Prahy a 132 Kč/m² pro zbytek Prahy. Podle magistrátu jde o stále velmi výhodné podmínky, které navíc dopomohou financování nové bytové výstavby a dalších městských projektů.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí