Nejzásadnější rappeři v historii New Yorku – 2. díl


50 Cent

V předcházejícím článku na toto téma jsme se podívali na jména těch největších hip hopových velikánů, kteří kdy vzešli z amerického New Yorku. Jeho historie jako kolébky celého žánru je ale přece jen mnohem bohatší. Proto jsme se rozhodli ještě pro jedno pokračování. Samozřejmě by jich ale klidně mohlo být i desetkrát tolik.

50 Cent

V roce 2003 se v newyorské čtvrti Queens Jamaica stalo něco nevídaného. Lokální rapper, který si říkal 50 Cent, byl objeven dvěma největšími velikány tehdejšího hip hopu, EminememDr. Dre. Jeho debutové album Get Rich Or Die Tryin’ prakticky okamžitě obletělo celou zeměkouli. Hity jako Many Men21 Questions nebo třeba P.I.M.P. se hrály i v českých rádiích. 50 Cent a jeho crew G-Unit se tehdy de facto stali synonymem pro samotný hip hop. 50 je aktivní dones, jeho originální hlas a technika jsou navíc zatraceně aktuální i v roce 2019.

Fat Joe

Fat Joe je jedním z těch, kdo do hry přinesli nové postupy. Jeho práce s hlasem a frázováním přímo či nepřímo ovlivnila celé generace rapperů. Jeho debutový singl Flow Joe z roku 1992 mu okamžitě zajistil hvězdnou kariéru. Jeho hity jako Lean Back nebo například Make It Rain dodnes patří ke zlatému fondu rapové klasiky. I Fat Joe je dodnes aktivní a sem tam se mu podaří zabodovat v hitparádách.

Ja Rule

Ja Rule byl jedním z prvních rapperů, kteří do rapu přinesli trošku toho popu a mainstreamové muziky. Nenechte se ale zmást, rozhodně to neznamená, že by jeho styl byl jakkoli měkký a něžný. Ja Rule má na kontě obrovské hity jako například Always On Time nebo Wonderful. K druhé skladbě udělal cover verzi dokonce i Leoš Mareš. Hodnotit něco podobného tady ale raději nebudeme. Ja Rule se silně zapsal i na popové scéně, což pro rappery v té době ještě vůbec nebylo tak typické jako dnes. Spolupracoval například s Mariah Carey.

2pac

Podle Guinessovy knihy rekordů se jedná o absolutně nejpopulárnějšího rappera všech dob. A nám nezbývá než souhlasit. Tupac Shakur je zkrátka a dobře legendou toho největšího kalibru. Byl to on, kdo hip hop změnil jednou provždy. Přišel s hity, které fungují v klubu, na ulicích, ale především pak se sociálně laděnou osvětou a jeho postoj ovlivnil celé generace (nejen) Afroameričanů. Pacův odkaz žije dodnes, i když rapper podlehnul v roce 1996 střelným zraněním v Las Vegas.

Nicki Minaj

Ano, z New York City pochází i Nicki Minaj, která (alespoň ještě nedávno) dlouhou dobu platila za nejlepší ženskou rapperku na planetě. Nicki objevil Lil Wayne, který tehdy platil za nejžádanějšího rappera ze všech. Stala se tak jedním z prvních členů jeho labelu Young Money Entertainment. Po úspěšném debutovém albu Pink Friday se jí čím dal častěji dařilo proniknout i do popu a spolu s Drakem, kterého Lil Wayne rovněž upsal, dobyli obrovské publikum. Nicki se bohužel v poslední době příliš nedaří. Na piedestalu female rapu ji zastínila hvězda Cardi B. Ať už tak či onak, Nicki už navždy zůstane jednou z nejschopnějších rapperek v historii.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga Trip Surf Trip Sea You House Banger.cz Yezede Neverdie.cz LV Print