Nejzásadnější rappeři v historii New Yorku – 1. díl


The Notorious B.I.G.

New York hrál v historii amerického rapu vždy zásadní roli. Není divu, vždyť celý žánr a kultura hip hopu se v jeho ulicích doslova zrodily. Během let se mnohé změnilo; styl a zvuk východního pobřeží byly jednou to nejlepší, co nám světová rapová scéna mohla nabídnout, jindy se rodiště nových a svěžích jmen přesunula na jih nebo západ Spojených států. Dnes jsou newyorští rappeři zase v popředí světového zájmu. Pojďme se teď společně podívat na ta nejzásadnější jména, která se tady kdy objevila, a stejně tak na jejich vliv.

The Notorious B.I.G.

Na samotný vrchol tohoto žebříčku bychom opravdu jen těžko mohli dosadit kohokoli jiného. Když Biggie vydal v roce 1994 své debutové album Ready to Die, scéna už nikdy nebyla taková jako předtím. Pouliční zvuk, přesná a striktní lyrika v kombinaci s melodickými prvky; něco takového prostě nemělo obdoby.

Z průvodního singlu Juicy se stal hit prakticky přes noc a Biggie byl najednou hvězdou první velikosti. V roce 1997 byl bohužel zavražděn za dosud neobjasněných okolností. Jeho jméno dodnes patří k největším legendám žánrů a jeho hudba ovlivňuje určitě i mnohé dnešní umělce.

Nas

Další z velikánů. Nasova sólovka Illmatic poprvé vyšla v roce 1993 a často je v žebříčcích označován za nejlepší hip hopové album všech dob.

Nas je navíc aktivním rapperem do dnešních dnů. Aktuálně má na kontě mimo jiné jedenáct studiových alb, z nichž to zatím poslední, Nasir, vyšlo v loňském roce. A to v kompletní produkci Kanye Westa. Nas rovněž upsal Davea Easta, který platí za jednu z největších nadějí pro současný newyorský hip hop.

Jay-Z

Jay-Z je rovněž jedním z těch jmen, která se na vrcholu drží dodnes. Letos se mu vlastně daří asi nejlíp v kariéře, alespoň tedy po finanční stránce. Podle prestižního časopisu Forbes hodnota jeho majetku totiž konečně pokořila magickou hranici jedné miliardy amerických dolarů.

Kromě rapu se Jigga věnuje mnoha dalším věcem. Má vlastní šampaňské, koňak, streamovací službu Tidal a vydavatelství Roc Nation.

Big Daddy Kane

Ještě předtím, než se stal jedním z prvních mentorů Jay-Z, představoval Big Daddy Kane toho nejznámějšího experimentátora v hip hopu. Rýmy o životě na ulici často kombinoval se zpívanými linkami a melodiemi, které mířily primárně na ženské publikum.

On sám sice na vrcholu nezůstal dlouho, jeho hudba má ale rozhodně co nabídnout i dnešním fanouškům a posluchačům. Jde rovněž o jednoho z prvních rapperů, kteří si domů odnesli prestižní hudební cenu Grammy.

Busta Rhymes

Busta Rhymes se na hudební scéně poprvé objevil už v roce 1989. Jeho debutové album The Coming ale spatřilo světlo světa až v roce 1996. A zrodila se hvězda.

Do dnešního dne má na kontě devět studiových alb a minimálně pokud jde o techniku, Busta platí za jednoho z těch nejschopnějších (a nejrychlejších) hráčů. I tento rapper je dodnes velmi vyhledávanou postavou pro nejrůznější spolupráce. Sám stal u zrodů kariér dalších velkých jmen, jako jsou například Missy Elliott nebo hvězdný producent Timbaland.

New York City toho má ale samozřejmě mnohem více k nabídnutí. Proto se k tomuto tématu vrátíme ještě s druhým dílem.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě