Příběh české značky: Master & Master. Od těstovin k nábytku


Každý, kdo se pohybuje na Letné ví, že je plná krásných designových showroomů nejrůznějších značek. Jestliže jste byli někdy na obědě, kávě nebo drinku v Cobře, pak jste určitě nemohli přehlédnout sousední výlohu patřící dvěma usměvavým kamarádům Luďkovi a Ondřejovi, které můžete znát pod značkou Master & Master.

Foto: Martin Chum

Co o nich asi nevíte, je to, jak se k výrobě designových doplňků do bytu dostali. Koho by napadlo, že vyučený truhlář na jedné straně a grafický designér na straně druhé měli o své budoucí profesi jasno hned po škole, ten se už víc plést nemůže. Úplně na začátku totiž měli kluci jiný plán…

„Luděk po škole pracoval v Anglii, kde se věnoval truhlařině, chtěl vydělat peníze a já jsem mezi tím studoval UMPRUM, dělal jsem grafický design, bavila mě tehdy představa sedět u počítače a něco navrhovat, mít svobodu v tom pracovat odkudkoli a kdykoli. Ale už někdy od čtvrťáku jsem věděl, že to není ono. Školu jsem dodělal a Luděk se vrátil zpátky. Tak jsme si říkali, že spolu musíme něco vymyslet,“ popisuje začátky Ondřej.

Vyhrály to těstoviny

„Řekli jsme si takhle jednou v hospodě, že budeme dělat těstoviny. No nekecám. Tenkrát nám mamka mojí přítelkyně přivezla těstoviny, které byly z otrub. Nám se to líbilo a tak nás napadlo takové těstoviny vyrábět podle vlastní receptury. Koupili jsme si dva stroje na jejich výrobu a Michal Bačák, šikovný ilustrátor, který tehdy ještě nebyl taková hvězda, jako je dneska, nám nakreslil obal. Já to jako grafický designér zpracoval, udělali jsme hezký sáček, dali jsme tam těstoviny a vyrazili je nabízet do jednoho obchodu. Jeli jsme do jejich skladu a ukázali jim náš produkt. Oni řekli, že teda jo, ať za nimi přijdeme, až to budeme mít hotové. Paralelně s tím jsme řešili prostor, kde to budeme vyrábět. Ale byly tam problémy s majitelem, který nám sliboval, že nám to pronajme, táhlo se to, vymýšlel na nás samé hry a když to trvalo asi půl roku, řekli jsme si, že je tady něco špatně, že to není ono a vykašlali jsme se na to,“ směje se Ondra.

Foto: Master & Master

A co bylo dál?

Protože Ondra na UMPRUMce poznal spoustu zajímavých lidí a věděl, čím se zabývají, napadlo ho oslovit Michala Maláška, jehož znal z UMPRUM, který dělal zajímavé podnože ke stolům, jestli s nimi nechce začít spolupracovat. „Řekl jsem si, že Luděk je vlastně truhlář, já znám Michala a spoustu dalších šikovných lidí a že to vlastně dává mnohem větší smysl než těstoviny. Tak jsme se do toho v roce 2012 pustili. V té době jsem se stěhoval z garsonky a potřeboval jsem novou postel. Akorát se mi nikde žádná nelíbila. Chtěl jsem jenom šedý rám, čtyři nohy a matraci a aby to bylo pevný. Samozřejmě jsem neměl moc peněz a tak jsem hledal různé možnosti. Nejvíc se mi líbila v jedné prodejně taková podobná postel a když jsem se zeptal, jestli mi ji prodají, tak mi řekli, že je to jen výstavní rám, na kterém prezentují matrace. No a když mi to teda nechtěli prodat, tak jsem z toho byl smutnej. Pak jsme tam ale s Luďkem naběhli, všechno jsme to naměřili, okopčili a doteď tu postel mám v tom bytě. Sice tam už nebydlím, pronajímám ho, ale je tam a drží,“ popisuje vznik prvního produktu Master & Master Ondřej.

S unikátními stoly pronikli na zahraniční trh

Postel odstartovala výrobu dalších produktů. „V ten moment jsme zjistili, že je vlastně v tomhle směru díra na trhu. Neexistovalo něco obyčejného, funkčního a hezkého za rozumné peníze. Buď to byl aušus, nebo nesmyslně drahé designovky. My chtěli vlastně nějakou střední třídu a kolem nás se všichni kamarádi pořád někam stěhovali a sháněli takový nábytek. Takže postel byla náš prvotní nápad, ale abychom je mohli vyrábět v nějakém větším objemu, tak to chtělo mít už nějaké zázemí, výrobu, sklady a to bylo složitější. Takže jsme začali se stoly a stolovými nohami, které jsou poměrně jednoduché a skladné. Postupně jsme ty produkty rozšiřovali a dopracovali se k Master & Master, jaký je teď, 2. místo v Czech Grand Design,“ směje se Ondřej.

Foto: Master & Master

Už od začátku byla cílem Master & Master orientace na zahraniční trhy. „Nechtěli jsme se omezovat jen na český trh, protože byl tehdy docela malý, lidé koukali na design a české firmy jinak. Teď už se to mění, více vnímají kvalitu, vidí v těch věcech jejich skutečnou hodnotu a taky si uvědomují, že jejich nákupem vlastně přispívají do naší ekonomiky. Naše první stoly jsme prodali celkem rychle. Na svůj blog jsem pověsil reklamní banner a lidi se hned chytili. Samozřejmě jsem tam dal nějakou nesmyslně nízkou cenu, ale bylo to super. Měli jsme první objednávky a tak naše první stoly putovaly do Německa,“ vysvětluje Ondřej. Dnes dodávají do Francie, Skandinávie a dalších zemí.

Co se od té doby změnilo?

Za pět let došlo ke zlevnění dopravy a také ke zlepšení obalových materiálů. I obaly si prošly zajímavou historií. „Zpočátku jsme se snažili stoly balit sami. Problém byl, že jsme vůbec netušili, jak na to. Bydlel jsem tady na Letné s přítelkyní v garsonce. Do ní nám Michal dovezl zásilku podnoží a my tím měli zastavený celý byt. Divím se, že to se mnou tak dlouhou vydržela. Dneska už to pro nás dělá firma, ve které pracuje strašně šikovný pán. Vůbec netuší, co je to design, ale přišel s úžasným řešením. Produkty balí do takové obrovské plachty, která se pak musí složit a vypadá to fakt úžasně. Dokonce se nám stává, že když to máme někde postavené, spousta lidí se nás ptá, jestli je to ten produkt. A to mě hrozně baví. Je to nejen funkční, ale zároveň ten obal dodává našim produktům i úžasný vzhled,“ popisuje Ondřej.

Jaké produkty si můžete u Master & Master koupit a na jaké se můžete tento rok těšit?

V portfoliu Master & Master můžete nakoupit nejrůznější podnože stolů, stoly, závěsné police, zarážky, kontejnery a nově přibydou i věšáky od dvou mladých designérů Herrmann & Coufal. Desky si vyrábějí kluci sami a připravit je pro vás mohou v jakékoli velikosti.

„Desky vyrábíme i na zakázku a můžeme nechat vyrobit i individuální. Kromě Michala Maláška a kluků z Herrmann & Coufal spolupracujeme také s fotografem Martinem Chumem, designérem Tomášem Vargou nebo architektkou Lenkou Míkovou, která pro nás navrhla zmíněný závěsný systém,“ dodává Ondřej.

Foto: Herrmann & Coufal





architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli