Příběh české značky: 27JEWELRY. Rodinné kořeny se nezapřou


Představte si, že vystudujete několik škol, zkusíte si práci v oboru, který vás zajímá, ale zjistíte, že to pořád nějak není ono. A pak se dostanete k něčemu, co vás k sobě připoutá jako magnet. Tím byly pro Lenku Kerlickou (Šváchovou) šperky. A ne jen proto, že je žena a ženy parádění prostě milují. Jaký je příběh její značky 27JEWELRY?

Zpátky na střední

Lenka vystudovala grafickou průmyslovku, pak pokračovala na pedagogické fakultě a po ní nastoupila na první stupeň základní školy jako učitelka. Mezi tím si doma po práci kreslila a po nocích si hrála se sklem a s kovy. To ji postupem času tak učarovalo, že si pořídila začátečnickou sadu pro profesionální práci se sklem, na kterou jí půjčila maminka, a to jí změnilo celý život. Pochopila, že to je právě to, co jí chybělo a po čem toužila.

Aby obor poznala do hloubky, v šestadvaceti se vrátila znovu do školy, ale tentokrát jako studentka. Vystudovala obor klenotník v individuálním programu na střední uměleckoprůmyslové škole a začala přemýšlet nad vlastní značkou. „Už někdy ve druháku jsem o sobě začala říkat, že dělám šperky, ale nějakou dobu trvalo, než jsem se s tou velkou životní změnou sama sžila,“ vzpomíná Lenka. Za pár let se sen o vlastním podnikání proměnil ve skutečnost, a protože se jí v cestě ke šperku často objevovalo číslo 27, uvědomila si, že to asi není jen tak náhodou, číslo do názvu značky zakomponovala. Odtud tedy 27JEWELRY.

Osm generací

Na začátku jí nepomohl žádný investor ani neměla velké úspory. Cítila ale, že je šperkařství to pravé. A když se dozvěděla, že rozhodně není v rodině první, kdo k tomuto oboru přičuchl, nestačila se divit. Aniž by to věděla, patří do starého šperkařského rodu. Řekl jí o tom na rodinné oslavě její strýček, když mu prozradila, čemu se chce v životě věnovat. Lenka tak začala pátrat po svých kořenech a zjistila, že i když ještě nedošla k úplnému počátku této tradice, má její rodina bohatší a delší šperkařskou historii než třeba Cartier nebo Tiffany.

Došla až do roku 1650. Napočítala osm generací ze slavného rodu Kerlitzkých. To, že ji to táhlo ke zlatu a šperkům, tak asi nebyla náhoda, ale uvědomila si, že to má v genech. „Historie je ještě mnohem delší, jen ještě nebyl čas vše detailně propátrat. Jsem ale strašně ráda, že jsem to nevěděla a že jsem si nakonec našla cestu k tomuto krásnému řemeslu sama. A setkávám se s řadou lidí, kteří to mají podobně,“ říká Lenka.

Jak se měnila její tvorba?

Značka 27JEWELRY vznikla v roce 2012. Dnes má Lenka ateliér na pražském Smíchově a otevřela si luxusní butik v hotelu Mandarin Oriental na Újezdě. Rukama jí prošly stovky zásnubních a snubních prstýnků, řetízků, náramků, ale i náušnic. Některé vyrobila na zakázku, jiné si odnesli spokojení zákazníci rovnou. Individuální výrobě šperků se ale věnuje převážně. Šperky si často pořizují také ženy jako rodinný poklad, který si chtějí předávat z generace na generaci. Výjimkou už nejsou ani muži, a tak začíná rozšiřovat své portfolio i o šperky pro pány.

Lenka začala pracovat nejdříve se sklem. Propojovala ho se stříbrem, ale díky kvalitě šperků od něj postupně opustila. Její další kolekce už tvořily šperky s drahými kameny a teď se začíná ke sklu opět vracet, tentokrát v kombinaci se zlatem. Právě drahé kameny jsou pro ni hlavním zdrojem inspirace. Využívá jejich vlastností a ve spojení s nadčasovým designem jim dává nový smysl. Pracuje jak se solitérním kamenem, tak i s různými kombinacemi. Nejdříve tvořila hlavně zásnubní prstýnky v kombinaci se snubními, ale postupem času přešla k náušnicím, řetízkům na krk i k náramkům.

Její tvora je organická, někomu její prstýnky nebo náušnice mohou připomínat větvičky. Do svého portfolia přidala po narození svého prvního syna také dětské náušničky a k větvičkám přibyly ještě minimalistické květy.

Šperky s energií

Mezi další originální šperky patří také kolekce prstýnků, náušnic a náhrdelníků 27JEWELRY ClusterHue, která je inspirovaná silou přírodních kamenů. Jejich vzájemná kombinace působí na energetické dráhy, které proudí lidským tělem a navrací jim jejich původní harmonii.

„Pracuji s přírodními barevnými kameny, jako jsou třeba topazy, safíry a citrín, rubín nebo turmalín. Kolekce vznikla v souvislosti s otevřením butiku, protože je hotel, ve kterém ho mám, zaměřený hodně na čínskou medicínu a říkala jsem si, že by bylo hezké vymyslet něco, co by tam zapadalo. Energie mě bavily vždy, ale nikdy jsem se jim nevěnovala do hloubky. A tak jsem se do toho pustila. Nečekala jsem, že to bude tak náročné a nakonec mi trvalo téměř tři čtvrtě roku, než jsem všechno nastudovala a uchopila tak, aby spolu jednotlivé kameny správně fungovaly a ještě krásně vypadaly,“ vysvětluje Lenka.

Pořídit si u ní můžete také speciální šperky s otiskem prstu dítěte, což je velmi oblíbené u maminek, nebo můžete udělat radost svému partnerovi a darovat mu šperk s otiskem svého prstu. „Jednou jsem si při výrobě prstýnku sáhla do vosku, který pak odlévám do zlata, a říkala jsem si, že je tam struktura otisku prstu fakt krásně vidět a vůbec to nevypadá špatně. Já mám takhle na náramku třeba otisk prstu svého syna a myslím si, že je to krásná a jedinečná vzpomínka a zároveň originální dárek,“ uzavírá Lenka. Teď chystá Lenka novou kolekci na Designblok, kde se na ni můžete těšit na konci října v Průmyslovém paláci v Praze.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí