Potřebujete rychlý výsledek testu na COVID-19? Objednejte se na antigenní test

Testování na onemocnění COVID-19 bude ještě zřejmě nějakou dobu běžnou součástí našich životů. Absolvovat PCR nebo antigenní test musíte v případě, že chcete vyrazit na kulturní či sportovní akci, do restaurace nebo cestovat letadlem – pokud nejste očkovaní a ani jste neprodělali COVID-19 v posledních 6 měsících. Variantu antigenního testu oceníte v situaci, kdy potřebujete výsledek znát rychle.

Jak antigenní test probíhá a k čemu slouží

Antigenní test se provádí podobně jako PCR test výtěrem z nosní dutiny a zabere pár vteřin. Výsledek získáte na místě zhruba do 30 minut, a tak se hodí zejména v případě, že se neplánovaně rozhodnete „někam“ vyrazit. Antigenní test prováděný na odběrovém místě plní z hlediska potvrzení bezinfekčnosti stejnou funkci jako PCR test, ale platí kratší dobu. Na rozdíl od PCR testu totiž antigenní test odhalí onemocnění pouze v době jeho vrcholu, kdy je v těle přítomno nejvíce viru.

Přísnější parametry pro antigenní testy

V souvislosti s novými opatřeními vlády platí i pro antigenní testy od 1. listopadu 2021 nová pravidla. Dosavadní doba platnosti testu jako dokladu o bezinfekčnosti se zkrátila ze 72 na 24 hodin. Zrušil se navíc nárok na bezplatné absolvování čtyř testů měsíčně. Zdravotní pojišťovny budou nadále proplácet antigenní test pouze osobám mladším 18 let, plně nebo částečně naočkovaným jedincům a lidem, kteří se nemohou očkovat kvůli kontraindikacím.

Domácí antigenní test se už nepočítá

Kromě odběrových míst jsou na trhu dostupné antigenní testy určené k domácímu použití. U nich probíhá odběr z nosu či ze slin a jejich citlivost na přítomnost viru se může značně lišit. Dříve byly i tyto testy uznávány jako potvrzení o bezinfekčnosti, ale v současné době slouží spíše pro orientační testování z vlastní iniciativy.

foto: EUC

architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí