Popraskanými patami trpí až 20 % dospělé populace


Ztvrdlé paty, objevující se drobné prasklinky postupně přecházející i v hlubší trhliny, které mohou prasknout až do krve. Právě tak vypadají jednotlivá stádia popraskaných pat, která mohou vést až k nepříjemným infekcím. Zdají se vám popraskané paty jako běžný nešvar, který souvisí pouze s vyšším věkem a není třeba ho řešit? Opak je pravdou.

Podle výzkumu National Foot Health Assessment až 20 % dospělých trpí problémy s popraskanými patami. Dle různých příčin se objevují ve všech ročních obdobích a nevyhýbají ze žádnému z pohlaví. Co tedy bývá nejčastější příčinou tohoto zdánlivě neškodného onemocnění nohou a v co může vyústit?

Zdravý životní styl jako jedna z cest k hladkým patám

Příčin popraskaných pat může být celá řada. Mezi nejčastěji zmiňované patří nevhodně zvolená obuv nebo třeba souvislost s nemocemi typu lupénka. „Lidé ale často zapomínají, že náš celkový životní styl, zejména strava a pohyb, se může odrazit v jakékoliv části našeho těla a nohy nejsou výjimkou. Proto je i například zvýšená zátěž na nohy v důsledku vyšší tělesné hmotnosti, jednou z velmi častých příčin,“ říká pedikérka Bis Bis, Hana Hubená. Neřešené problémy mohou mít za následek hlubší trhliny v kůži na patě, čímž se velmi výrazně zvyšuje riziko infekce. Hlubší trhliny jsou mnohdy velmi bolestivé a mohou prasknout až do krve. „V takovém případě už je tu nutné jít za odborníkem, který vám z nejhoršího stavu pomůže a poradí, jak o nohy pečovat,“ upozorňuje Hana Hubená z Bis Bis.

V zimě i v létě

Vznik popraskaných pat nesouvisí s ročním obdobím, toto nepříjemné onemocnění se objevuje během celého roku a příčiny bývají různé. Otlaky z nevhodně zvolených bot, uzavřená a nevětraná obuv, to jsou nejčastější důvody vzniku v zimních měsících. Jste překvapeni, že i na dovolené u moře vám mohou paty tvrdnout? Příčinou je právě přílišné sucho a teplo, které kůži rozhodně neprospívá. Proto je důležitá jejich dostatečná a pravidelná hydratace.

SOS postup na domácí péči

1) Dopřejte si změkčující lázeň – s mořskou solí a oblíbeným esenciálním olejem. Tím nohy změkčíte a připravíte na absorpci aktivních látek z krému na nohy.
2) Zbavte se ztvrdlé pokožky a odumřelých buněk – například peelingem nebo pemzou. Peeling pak opakujte jednou týdně.
3) Vždy používejte kvalitní kosmetiku určenou speciálně na péči o nohy, s obsahem aktivních látek – urea a lactil. Urea napomáhá změkčení ztvrdlé kůže v oblasti chodidel a odstraňuje odumřelé buňky, lactil obnovuje jejich přirozenou hydrataci.
4) Začněte paty pravidelně promazávat, a to každý večer po koupání.

Foto: archiv Bis Bis

Tipy pedikérky

● Udělejte si zábal na chodidla. Nohy namažte krémem, přidejte vhodnou masku a nasaďte bavlněné ponožky. Nechte působit pár hodin či přes noc.
● Dodržujte pitný režim. Hydratujte svou pokožku zevnitř, je to velmi důležité. Pomoci mohou také vitamíny a minerály, zejména omega 3 mastné kyseliny a zinek.
● Nezapomínejte, že mykózy nebo kvasinky zdravé nohy nenapadnou. Pokud je ale pokožka narušena, chodidla jsou mnohem náchylnější. To pak zejména u diabetiků může způsobit problémy s hojením prasklin.






architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli