Proč trvala deska PIO Squad dlouhých 8 let? A kdo všechno se na ní objeví? Čti!


PIO jsou zpět. Jedna z prvních rapových kapel u nás, vydává po 8 leté odmlce zbrusu nové album s názvem Stromy v bouři, na kterém se kromě jihlavského zastoupení objeví třeba i Supa, Luzer nebo Kato. Určitě nejen nás zajímalo, proč vlastně PIOs tak dlouho nevydali žádnou novinku a nekoncertovali – v následujícím rozhovoru se dozvíte víc nejen o tom. Tak to kontrolujte.

__

Dělat rozhovor s PIO Squad před novým CD byla možnost naposledy před 8 lety, a to i když vlastně deska samotná byla pojata jako jedno velké “Interview”. To ale tenhle web ještě nefungoval – ptám se tedy teď – jaké bude podle vás nové album PIOs v roce 2016 jedním slovem?

Filí: Jedno slovo to nemůže vystihnout, ale bude dope.

Del: Moody Waters madrfakrs.

Chtěli jste, aby vyšlo dřív, nebo jste si dali záměrně na čas? Lišil se nějak postup tvorby od předchozích alb?

F: Chtěli jsme, aby vyšlo na konci léta. Dali jsme si ten deadline někdy na jaře, když jsme pouštěli ven Kde se flákaj?! a Tváře, ale začal to bejt zbytečnej hrot a bylo jasný, že abychom byli spokojení a dotáhli všechno podle našich představ, budem to muset posunout. Aby nás netlačil čas. Co se týče práce na albu, dost mi to připomnělo, jak kdysi vznikalo PUNK IS DEAD. Jednak směřováním k temnějším, deep věcem, ale i experimentováním se zvukem ve studiu, zkoušením novejch netradičních postupů – ať už ve vokálech nebo v aranžích. Taky tím, že J-KID je zase na produkci, má na albu tři věci a všechny jsou pure dope shit.

D: Po takový době to bylo, jak kdyby jsme začínali znovu. Jako když nahazuješ starej dieselovej motor. Trochu trvá, než naskočí, ale pak šlape jak hodinky.

Takže jste se neflákali? (smích)

F: My jedem nonstop kámo, není šance nás zastihnout jinak, než v hypu.

D: Já myslim, že se nestalo nic jinýho, než že jsme udělali pár novejch, klasickejch věcí. Kola z oceli se znovu roztočily. Stay tuned soldiers.

Posunuli jste se jak hudebně, tak lidsky. Uběhla spousta času, ale přesto jste zpět v původní sestavě. Myslíte, že je tohle album poslední, nebo ho naopak berete jako impuls k dalšímu pokračování?

F: Je to novej impuls. Jak jednou začneš s muzikou, nepustí tě to, a je úplně jedno, jestli něco bude za dalších osm let, nebo za pár měsíců.

D: Volba přestat hrát, když ti jde karta, byla svobodná. Po lidský stránce se postavit novým prioritám. Rodina, vztahy, děti. Ani jsem nevěděl, jestli ještě něco udělám. Ta pauza ukázala, že mi to bez hudby nejde o nic líp, než s ní, takže dobrý den. Vychází nový PIO Squad a 2017 moje sólo. Už se na tom dělá!

Blíž k nové desce, kromě tří singlů známe poměrně čerstvě i její název a release date. Má pro vás datum 12/12 nějakou symboliku? Původně měla být venku, tuším už v létě?

F: Rádi si se symboly hrajem, ale není důvod v tomhle hledat nic skrytýho. Prostě nám přišlo dobrý, že je to pondělí s takovým datem.

D: To kluci udělali, aby se mi to dobře pamatovalo. Abych nezapomněl, že děláme album a že má bejt ještě letos. :-)))

Nemohu se nezeptat – album se jmenuje Stromy v bouři a grafik, který vám k němu ztvárnil obal, zase David Storm. Co má tahle slovní hříčka znamenat? Je to náhoda? Předpokládám, že ne…

F: Stromy v bouři může znamenat celou řadu věcí. Třeba to, že něco není v pořádku se společností – že to, co se v poslední době děje, je silná bouře. Spojení s příjmením Davida, je prostě nezáměrnej fakt, ale sedí to. 🙂

D: Tak náhoda určitě není, že jsme se potkali s Davidem, a ta bouře je spíš shoda okolností.

Otázku hostů jste nakousli například v rozhovoru pro pořad Urban Week na Stream.cz. Můžete být v tuhle chvíli už o něco konkrétnější?

F: Od začátku jsme věděli, že nebude přehostováno. Dělali jsme na tom s různejma beatmakerama jako Renk, Dubas, Wich, Marys, Grandmajster, Enemy, Petijee nebo Quiroga. Hlavní bylo sjednotit sound, když každej producent používá jiný postupy a zvuky.

D: Na majku se objeví staří známí, jako Supa nebo Kato, ale i mexickej zpěvák Lengualerta, a míň známí, avšak o to nadupanější MCs typu Luzer nebo sedm mladejch hajzlů z Jihlavy.

F: Ty sloky sou mooooc!

Je někdo, s kým jste chtěli udělat track a nestihl se, nebo třeba spolupráci odmítnul?

D: Nestihlo se toho popravdě dost. Ale přišel čas to uzavřít, a tak na některý spolupráce nedošlo, nebo teprve dojde. Určitě jsme neskončili touhle deskou. V kontaktu jsme se Sifonem z WWW, Egem z KF nebo Orionem.

A hele, kdo se zastavil o vikendu @katoprago

Fotka zveřejněná uživatelem @piosquad,

Co je podle vás největší slabinou českého rapu? Sere vás někdo, nebo něco?

F: Největší slabinou je to dutý vymejvání mozků a schovávání se v pohodlí trendů – worldwide! Mohli bychom tu remcat a nadávat, a rozebírat hovadiny, ale to je ztráta času.

D: Tak největší trhlinou bylo to, že PIO nehráli několik let. Za tu dobu se království nicoty zase o kousek rozmohlo.

F: Dobrýho a nápaditýho rapu taky vychází ranec. Tudy je potřeba se ubírat. Chcem se soustředit na Stromy v Bouři a na další hudbu, one love…

D: Všichni ví nejlíp vo všem a všecko, a nikdo nic neví vo ničem. :-)))

Poměrně velký dopad měl i projekt podporující děti v Bangladéši, kterého jste se zúčastnili. Jaký je váš feedback teď, s odstupem času?

F: Stále píšou lidi, že je ten projekt inspiroval k podobnejm aktivitám a to je nejvíc. To je feedback k nezaplacení.

D: Jsem rád, že jsme to dokázali. A díky Bohu za to, že to dopadlo – snad můžu říct – nad očekávání. Inspirovalo to další lidi, což je cenný. Vybralo se víc, než v co jsme doufali. Věřím, že budem moct Čalantiku, jako projekt, předat dál jiný kapele – už se na tom pracuje. Ještě jednou díky Adře a všem lidem, co jsou v tom s náma! Good vibes!

Pro nás není brzo, pozdě, akorát, včas… My nepočítáme dny ani roky.

Byly doby, kdy jsem já osobně v další PIO desku už ani nedoufal. Měli jste to interně podobně? Byli jste smířeni s tím, že Interview bylo poslední? Pokud ano, jak byste popsali impuls, jenž vás opět stmelil? Hlad po muzice? Touha něco dalšího sdělit?

F: Jo, někdy v 2013 jsem si fakt říkal, že je po všem. Vymalováno. A šli jsme každej jinam. Jenže ono to nejde skončit, když se ti v hlavě honěj slova a slyšíš zvuky. Pro nás není brzo, pozdě, akorát, včas… My nepočítáme dny ani roky. Teď to uzrálo a máme nový album, poslechni si ho a dej feedback moee.

D: Měli jsme to otevřený. Byli jsme smířený, připravený na cokoli. Pak se napsaly v Dháce bars, vodjely koncerty pro Banglas, a tak se zas rozhejbala čtyřhlavá saň.

Chystají se PIOs vyrazit na tour k desce? A co křest, proběhne na domácí půdě?

F: Jasně, řešíme to, datumy jsou k dispozici. Každou sobotu můžem přistát na pódiu a kejvat s lidma. Křest bude nejdřív doma – v Jihlavě v Soulu 21. ledna, a pak bude ještě pražskej, o tejden pozdějc. Budou hosti z alba, budem my a bude to dupat, vidíme se?!

D: Čtyři desky, klasický hity, starý věci, nový kusy. Klasický PIO. Sou věci, který se neměněj. Slezou se starý psi a uděláme bordel. Vidíme se!

Pokud chcete něco vzkázat fanouškům, kteří celou dobu poctivě čekají na vaší novou desku či jenom někoho pozdravit, máte právě teď možnost. Díky moc za rozhovor a ať se daří!

F: Díky všem, co vydrželi – 8 let, fúha, to je o nervy. Díky Banger.cz za otázky, zůstaňte při smyslech a buďte ve střehu. STROMY V BOUŘI jsou za dveřma!

D: Díky za podporu všem, co jsou kolem mě, deme hore. Příští rok čekej moje sólo, Hamis dělá nový věci a Brooklyn chystá mixtape. Chystáme wear, nový PIO bangers. Zlomíme to!

pio-intw


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí