Parkourista David Solivajs: Hledám sám sebe, neřeším ostatní


Tenhle sympatický kluk z Bánské Bystrice se věnuje už šest let parkouru a free runu, svými videi inspiruje řadu lidí, kteří tento sport milují, a užívá si každou volnou chvilku se svojí krásnou přítelkyní. Na Slovensku je jedním z prvních, kteří skočili dvojitý backflip na zemi, a řadu dalších prvenství a úspěchů má jistě ještě před sebou. Jak se k parkouru David Solivajs dostal, co by v něm chtěl dokázat a kdo je jeho vzorem?

Kdy ses poprvé s parkourem setkal?

Před šesti lety jsem měl velmi rád Skrillexa a v jednom jeho klipu byl anglický tým Storm Freerun. Byla to víc než láska na první pohled. Miluji ho od první chvíle.

Jaký je vlastně rozdíl mezi parkourem a free runem? A věnuješ se oběma disciplínám?

Rozdíl je hlavně ve filosofii obou disciplín. Já se osobně zaměřuji na pohyb jako takový a nemám řád, když se to nějak dělí. Pohybuji se tak, jak to cítím, a to na tom miluji.

Jakých úspěchů už jsi za tu dobu, co se těmto sportům věnuješ, dosáhl?

Hmotné úspěchy jsou fajn, ale nejlepší, co mi ten pohyb přinesl, jsou přátelé. Pravá přátelství, která bych za nic na světě nevyměnil. Nejlepší zážitky, které bych nezažil s nikým jiným, jen s nimi. Takže to považuji za největší úspěch.

Na jaké úrovni je freerun a parkour u nás a na Slovensku? Konají se tady nějaké závody nebo je to spíš na úrovni Evropy nebo světa?

Myslím, že úroveň je dost vysoká, ale stále se to jen rozbíhá oproti jiným zemím. Pár soutěží funguje a myslím si, že je to na dobré cestě.

Kolik času věnuješ tréninkům? Trénuješ i jinak, třeba ve fitku, chodíš běhat nebo rovnou překonáváš překážky ve městě nebo v přírodě?

Jak kdy. Podle toho, jaké mám období a jak se cítím. Trénuji ale vždy, kdy se dá. Fitko sem tam navštívím, jinak nic speciálního nedělám.

Kde nejčastěji trénuješ? Ve městě, nebo v přírodě?

Každé místo je specifické a přináší mi něco jiného. Dost často to střídám podle nálady a pocitů. Takže nemůžu přesně říct, kde trénuji víc.

Máš nějaké oblečení a obuv, které je určeno speciálně na parkour? A sponzoruje tě někdo?

Skáču v tom, v čem se cítím pohodlně, takže na tom nezáleží. Sponzora zatím nemám.

Pomáhá ti parkour i v překonávání překážek v životě?

To asi nedovedu úplně říct. Ale díky parkouru jsem tam, kde jsem, a jsem tím, kým jsem. Určitě se setkávám se zajímavými názory a díky tomu jsem spokojený a vyrovnaný.

Jak parkour, případně free run vnímáš? Spíš jako sport, nebo jako umění?

Nejhezčí na tomto sportu nebo disciplíně je to, že si v tom každý najde to svoje. Pro mě je to určitý způsob sebevyjádření a také práce s tělem a hlavou. Bavím se a přitom se učím zjišťovat a poznávat, co všechno moje tělo dokáže.

Dá se jím v našich podmínkách uživit nebo je to spíš koníček?

Dá se všechno.

Také natáčíš videa. Komu jsou určena, co jimi chceš říct?

Hlavně jimi chci udělat radost lidem, které se na to baví dívat. Sdílím tak nové věci a můj vlastní styl pohybu.

Poslední video, které můžeme na tvém Youtube kanálu vidět, je z května. Přibudou teď s koncem léta nějaká nová?

Do zimy mám pár projektů, ale to je všechno ještě ve hvězdách.

Máš nějaký parkourový vzor? Je někdo, kdo tě motivuje?

Příroda, lidi, zvířata, tanec, huba a láska. Hledám sám sebe, neřeším ostatní.

Je nějaký cíl, kterého bys chtěl v parkouru dosáhnout? 

V parkouru jako takovém asi ani ne. Pro mě je to zábava a tak to vždy zůstane. Mám životní cíle, které ze mě dělají toho, kým jsem, a jeden z těchto cílů je být dobrým člověkem a rozdávat úsměv a pozitivní energii.

Na poslední Davidovo video z názvem Humility se můžete mrknout tady:


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí