Otevírá se první tichý park na světě. Kde ho najdete?

Tichý park

Co si představíte, když se řekne ticho? Myslíte, že je vůbec reálné, aby v dnešním světě plném hudby, elektroniky, rozvinuté infrastruktury a přemíry komunikace mohlo existovat místo, které je od všech těchto zvuků zcela izolované? Zdá se to skoro jako sci-fi, ale je tomu tak. Jedno z mála takových vzácných míst najdete na řece Zabalo v Ekvádoru.

Hluk je všude a pořád

V roce 1905 předpověděl bakteriolog a nositel Nobelovy ceny Robert Koch, že přijde den, kdy bude muset člověk bojovat proti hluku, a to stejně neúprosně jako proti choleře či moru. A ten den je zřejmě pomalu tady.

Podle akustického ekologa Gordona Hemptona, který již více než pětatřicet let zkoumá přirozené zvuky přírody, totiž až neuvěřitelných devadesát procent dětí během svého života nezažije přirozený klid. V dnešní době je hluk, byť se to nezdá, skutečně konstantní a enormní.

Hluk je podle průzkumů Světové zdravotnické organizace, Centra pro kontrolu a prevenci nemocí a Národního institutu pro hluchotu a jiné komunikační poruchy, zodpovědný za kardiovaskulární onemocnění, poruchy spánku, hypertenzi, poškození sluchu, ale také za snižování kvality života a duševního zdraví obecně. Proto je potřeba vyhledávat místa, na kterých byste jakékoli nepříjemné šumy jen těžko hledali.

Park Zabalo

Jedním z nich je právě řeka Zabalo. Prostor okolo ní byl nedávno označen za první, oficiálně tichý park na světě. Najdete ho hluboko uvnitř amazonského deštného pralesa na místě, které je osvobozeno od všemožných zvuků a hluků tvořených člověkem, jako jsou dopravní tepny, obytné a komerční objekty, elektrická vedení a řada dalších. Je to kousek ráje na zemi, který bude zpřístupněn v průběhu roku 2020. Gordon Hempton toto místo označuje za živý Eden:

Je to jako chodit uvnitř obrovských biologických hodin, ve kterých slyšíte pouze tikání přírody.

Do této oblasti se můžete brzy vydat za několikadenní pěší turistikou nebo kanoistikou. Tyto aktivity provozuje Fond Cofán, který také upozornil na blahodárné účinky tohoto místa.

Ticho léčí

Oblastí, jako je právě tato, ale velmi rychle ubývá. Což je velká škoda, protože ticho je pro zdraví nepostradatelné, podobně jako voda a světlo. Nevěříte?

To, že ticho léčí, věděli naši předci již dávno, ale dlouhou dobu se o to příliš nikdo nezajímal. V poslední době ale vědci dokládají řadou důkazů, jak moc je pro člověka ticho důležité. Jakmile se totiž ocitnete v naprostém tichu, ve vašich hlavách se začnou odehrávat procesy, které vás mohou dost překvapit. Ticho dokáže zmírnit napětí i stres, a to mnohem lépe než relaxační hudba. Ticho také pomáhá obnovovat nervové buňky. Když se ocitnete v tichu, mozek neodpočívá, ale dostává naopak možnost pracovat efektivně a kreativně.

Oázy klidu

Oblast řeky Zabalo není jediným tichým místem na světě. Je sice zatím prvním parkem, který je takto označený, ale nezisková organizace usilující o zachování klidu a ticha s názvem Quiet Parks International v současné době vyvíjí metody a standardy a vytváří klasifikace pro nedotčená a ohrožená tichá místa.

Zatím vytvořili seznam více než dvou set šedesáti dvou potenciálních míst po celém světě, která by mohla stejný certifikát, jako má Zabalo, získat. Třeba to nakonec za oázou klidu nebudeme mít až tak daleko.

architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě