Oblečení z merino vlny je nejlepší parťák na treky i sport


Oblečení z merino vlny nepatří jen do povinné výbavy zimního šatníku, ale unikátní vlastnosti tohoto přírodního materiálu lze využít celoročně. Zatímco v chladných měsících nás zahřívá, v létě naopak příjemně chladí. Navíc odvádí vlhkost a nezapáchá, takže i když se při sportování a výletech pod žhnoucím sluncem zpotíte, díky merinu vám nehrozí nepříjemné stroužky potu na zádech…

Extrémně jemná vlákna merino vlny jsou tenká pouze 21 mikronů, zatímco lidský vlas má obvykle sílu 60–120 mikronů. Díky tomu je oblečení vyrobené z merina velmi lehké a také příjemné na nošení a to i pro alergiky a malé děti. „Je vědecky dokázané, že dětem při používání vlny začaly mizet ekzémy, které se jim zhoršovaly při nošení běžného oblečení vyrobeného z bavlny a syntetických látek,“ říká Tomáš Uglaj, odborník ze společnosti Norská móda. A to je jen jedna z mnoha výhod tohoto přírodního materiálu…

Rozmary počasí? Merino si poradí!

Ačkoliv si možná mnoho lidí při slově „vlna“ vybaví tlustý zimní svetr, pravdou je, že oblečení vyrobené z merina najde své využití po celý rok. Má totiž unikátní vlastnosti, díky nimž v zimě hřeje a v létě zase naopak chladí. „Přirozeně nerovné, kadeřavé vlákno merino umí zadržovat nebo uvolňovat teplo díky své chemické struktuře. Jev zvaný odborně tepelná sorpce způsobuje, že v zimě oblečení z merina teplo nepustí, a v létě naopak „ventiluje“. Vlněné vlákno je přirozeně prodyšné. Na rozdíl od syntetiky aktivně reaguje na změny tělesné teploty,” vysvětluje Žaneta Fidrantová, zástupkyně Norské módy, která dodává na český trh merino oblečení značek Bergans, Devold či Kari Traa. Vlna je ideální právě v proměnlivém počasí, protože vám stačí jedno oblečení, jež se přizpůsobí jak venkovní teplotě, tak vaší fyzické aktivitě. Navíc když se zpotíte nebo promoknete, vlna vás zahřeje, jelikož při namočení dokáže svou teplotu zvýšit až o 8 °C bez vlivu okolního prostředí.

Až na vrcholky hor – bez zápachu!

Vyšplhat se k hradu na kopci nebo na vrcholek hory, věnovat se práci na zahradě anebo uběhnout v parku obvyklou trasu v teplém počasí, to vyžaduje spoustu energie. Při letních dobrodružstvích se člověk zkrátka zapotí! V tričku z merina vám to ale nemusí vadit, protože látka odvede veškerou vlhkost pryč a navíc nezapáchá. Speciální šupinkovitý povrch vlněného vlákna zamezuje množení bakterií. To ze syntetického materiálu je hladké, proto se po něm bakterie lépe pohybují a množí. Vlněné tričko tak rozhodně nemusíte po každém použití prát, a nejen kvůli tomu, že nepáchne, uvádí Žaneta Fidrantová. Oblečení stačí prát jednou za týden až 14 dní, záleží na intenzitě a způsobu používání oděvu. Při běžném nošení stačí svršek osvěžit vyvětráním, případně opráním ve vodě. Ačkoliv při nadměrném pocení v létě mohou vznikat solné mapy, tričko zůstane bez zápachu.

Tři měsíce v jednom triku…

Bez problémů tak můžete například týdenní trek absolvovat pouze v jednom tričku bez nepříjemného pocitu a zápachu. „Moje osobní zkušenost s jedním trikem jsou tři týdny bez klasického praní. Bylo to v Mexiku v horách, kde se teplotní výkyvy pohybovaly od +35 °C do -30 °C ve vyšších polohách. Polárník Borge Ousland ale v jednom triku bez praní na podzim 2019 šel tři měsíce. Je to obrovský rozdíl oproti syntetice, kde vám triko začne zapáchat už po prvním propocení, kdežto vlna i po každodenní aktivitě po dobu více dnů zůstane stejná,“ dělí se o svou vlastní zkušenost Uglaj. Oproti takové zátěži je celodenní putování nebo výletování „brnkačka“ a dokonce ani týdenní stanování si nemusí vyžadovat plný batoh náhradního oblečení. Mimochodem – právě funkční prádlo z merina, které v zimě využíváte jako spodní vrstvu při lyžování, je ideálním nočním úborem při dobrodružství pod stanem. Krásně vás zahřeje i v chladnějších nocích – a až ráno začne žhnout slunce, nebudete se budit nepříjemně propocení, protože kapky potu odvede pryč od těla.

Merino a tencel – parťáci do nepohody

Díky svým unikátním vlastnostem se merino někdy kombinuje i s dalšími materiály. „Podíl vlny se přidává do letních produktů ze syntetických materiálů, právě proto, že zlepšuje jeho vlastnosti, jako jsou odolnost vůči tělesným pachům a kvalitní termoregulace při náročnějších aktivitách,” vysvětluje Žaneta Fidrantová. Značka Devold pro letošní letní kolekci připravila oblečení, kde kombinuje merino vlnu s tencelem. „Tento materiál se používá pro trika, která jsou ideální pro naše teplá léta, nebo do kolekce running, jež je určena pro aktivní sport v teple. Prakticky se využívají nejlepší vlastnosti obou materiálů – oblečení je velice příjemné i na tu nejcitlivější kůži a zároveň dostatečně odolné, nezapáchá, odvádí vlhkost a v horku příjemně chladí,“ doplňuje informace její kolega Tomáš Uglaj. Vlákna tencelu se vyrábějí z celulózy eukalyptu a díky tomu je materiál maximálně šetrný k přírodě, jelikož jeho výroba nezatěžuje životní prostředí. Také merino je snadno rozložitelné díky tomu, že se jedná o 100% přírodní materiál.

Merino pečuje o vás, vy pečujte o merino…

O merino vlně se říká, že má „samočistící efekt“, a to díky ochranné vrstvě mikromazu, která znemožňuje, aby se do vláken vstřebávaly nečistoty. I to je důvod, proč není nutné oblečení prát po každém nošení. Až se jej ale po určité době rozhodnete vyprat, dodržujte zásady správné údržby, abyste zvýšili životnost oděvu. „Prát by se mělo vždy naruby, a to nejvýše na 40 °C. Vyšší teplota praní už by mohla poškodit strukturu vlákna. Stejně tak funkční oblečení nežehlete, nesušte v sušičce ani neperte v aviváži. Rozhodující pro správnou údržbu jsou vždy informace uvedené na štítku konkrétního oblečení,” radí Fidrantová. Používejte také správný prací prostředek na vlnu (biowash) a pozor dávejte na kontakt se suchými zipy, jemná vlákna jsou náchylná na zadrhnutí. Když budete o své merino oblečení dobře pečovat, bude pak zase na oplátku dlouho pečovat o vás – a to v každé roční době…

Věděli jste o merinu, že…

…absorbuje vlhkost o hmotnosti až 30 % svého suchého stavu, zatímco umělá vlákna pohltí jen cca 5%?

…kdybyste vlákno vlny položili pod mikroskop, viděli byste strukturu podobnou pružině? Právě proto, že se umí dobře smrsknout a zase natáhnout a oblečení z něj se nezmačká, což je praktické na cesty.

…zatímco neupravená bavlna, nylon, akryl či hedvábí pohlcují velmi špatně UV záření, merino vlna naopak absorbuje záření napříč celým UV spektrem?

…dokáže regulovat teplotu, díky čemuž zabraňuje prochladnutí nebo naopak přehřívání těla? Předchází tím oslabení imunity a tedy i přenosu virů a bakterií.

…k největším vývozcům merino vlny patří v současnosti Jižní Afrika, Argentina, Nový Zéland a především Austrálie, kde je každý rok vyprodukováno okolo 345 milionů kilogramů vlny?






architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli