Objevte na Východní Moravě přírodu, která vám sebere dech


Příroda Východní Moravy se probouzí do nové turistické sezony a na své návštěvníky čeká i se zajímavými novinkami. Vyzkoušejte interaktivní stezky na Východní Moravě, podnikněte s dětmi výlet do parků za zvířecími mláďaty.

Letos je to 300 let od položení základního kamene baziliky na významném moravském poutním místě Svatý Hostýn, často přezdívaném Maják Moravy. Je oblíbeným místem pěších procházek i výletů na kole. Zaujme vás interiér baziliky i křížová cesta, která je dílem proslulého architekta Dušana Jurkoviče.  Za hezkým výhledem do krajiny, k typické valašské chaloupce i zurčícímu horskému potoku, vás zavede také Fotostezka Valachy v okolí Velkých Karlovic.

Vstupte do historie i do vodní říše

Přírodu, historii a tradice v sobě propojuje Archeoskanzen Modrá. Poznejte, jak se žilo v opevněném sídlišti na Velké Moravě v 9. století. Návštěvníci se mohou těšit nejen na opravené palisády a strážní věž se vstupním branou, ale zejména na novou kamennou hradbu, která byla postavena podle nálezu z Uherského Hradiště – Rybáren. V sousedství Archeoskanzenu se nachází expozice sladkovodních ryb Živá voda. Nechte se v proskleném tunelu obklopit scenériemi a živočichy vodního světa, projděte se naučnou zahradou i relaxační dřevěnou lávkou nad výběhem s majestátními pratury, živými svědky dávné historie, mezi kterými je nově také telátko Aura.

Přírůstek očekávají i ve zlínské zoologické zahradě. Na přelomu června a července by měla mít Lešná nového obyvatele – pokud nedojde k nečekaným komplikacím, spatří světlo světa první mládě slona afrického odchované v ZOO v České republice.

Vyměňte betonová města za ta skalní

Po malebné valašské krajině poseté zelenými kopci se můžete rozhlédnout také ze skal. Například z unikátní skalní stěny na okraji obce Lidečko, kolem které prochází naučná stezka Vařákovy Paseky. Nádherný skalní útvar je díky svému uspořádání námětem řady bájí a pověstí. Přírodní památkou je také pískovcová Břestecká skála, která se nachází v centrální části Chřibů.

Chcete na chvíli zapomenout na starosti všedních dnů? Nechte je hluboko pod sebou a vydejte se do hor a kopců na nejkrásnější vrcholy a rozhledny Východní Moravy. Kromě ikonické Jurkovičovy rozhledny v Rožnově pod Radhoštěm se můžete podívat na malebnou krajinu například z rozhledny Salaš v Chřibech, která tvarem připomíná dvě sedmičky zaklesnuté do sebe. Dech vám sebere rozhledna Kelčský Javorník v Hostýnských vrších, která nabízí kruhový výhled do všech světových stran.

I kdybyste strávili celé hodiny na pozorovatelně Durch, stejně byste se ani chvíli nenudili. Úžasný vyhlídkový spot nad krajinou jižního Valašska je dokonalým místem k zastavení se nejen fyzickému, ale i myšlenkovému. Další tipy na vyhlídková místa a rozhledny najdete na www.vychodni-morava.cz/vm3/rozhledny-a-vyhlidky.

Nečekejte na léto a přijeďte si přírodu Východní Moravy užít už nyní.

Pro více informací a tipů na výlety navštivte www.vychodni-morava.cz.

foto: Vychodni-Morava.cz


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli