Nejsou jen na med. Tři zajímavosti ze života včelího společenstva


Včely jsou velmi důležitou součástí našeho ekosystému. Kromě toho, že jsou zdrojem medu, spočívá jejich přínos také v opylování rostlin nebo zachování biologické diverzity. Walter Schumacher, hlavní protagonista seriálu Včelí Král (Bee Czar) na Discovery Channel, proto v USA založil agenturu, která má zabránit jejich vyhynutí. Včely ovšem vzbuzují pozornost i kvůli jiným věcem. Podívejte se na tři, které jste o nich možná dosud nevěděli.

Pořádek na prvním místě

Pořádek musí být! A u včel to platí dvojnásob. Včelí dělnice usilovně pracují na tom, aby udržely úl v maximální čistotě. Jeden důkaz za všechny: jediná ze společenstva, která se v úlu vyprazdňuje, je královna. Povinností ostatních pak včel pak je, aby vše pečlivě uklidily. Obecně platí, že včely medonosné jsou tak pořádkumilovné, že dokonce udělají vše, aby zemřely mimo úl. A to z důvodu, aby jejich ostatky nekontaminovaly potravu a neohrozily generaci jejich nástupců.

Nadvláda samiček

Věděli jste, že trubci tvoří zhruba jen 15 procent celého včelstva? Jejich přítomnost je sice známkou zdravého úlu a naznačuje, že společenstvo má dostatek jídla, jenže na rozdíl od samiček nemají žádnou jinou funkci než jíst a pářit se. Právě po páření, kterého jsou schopni už týden po vylíhnutí, a oplodnění královny prakticky okamžitě umírají.

Rozsáhlé společenství

Péče o královnu a její potomstvo, ostraha úlu, ale také sběr pylu, nektaru nebo tvorba pláství z včelího vosku. To je jen zlomek činností, které včely vykonávají v rámci společenstva. Aby tohle všechno obsáhly, musí se vzájemně doplňovat. Proto také můžeme v úlu napočítat až 60 000 včel. Ty pak čas od času mohou zamořit i váš dům. Co s tím? V ideálním případě nevolejte deratizátora, nýbrž odborníka, jako je právě Waltera Schumacher, kterého můžete i s celým týmem při výkonu této nebezpečné, ale nezbytné práce sledovat každý pátek ve 20 hodin na Discovery Channel.

Foto: Discovery Channel


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli