Modlitba pro Martu zazní 17. 11. v 17:11 napříč rádii


Festival svobody

Myšlenka na neformální aktivitu Festivalu svobody vznikla v hlavě jednoho ze zakladatelů platformy. Martin Voňka z o.p.s. Opona se nechal inspirovat skladbou Hey Jude, která zněla při zahájení Olympijských her v Londýně v jednu chvíli ze všech míst, kde lidé sledovali zahajovací ceremoniál. Podobně silnou písní je naše Modlitba pro Martu z roku 1968. Ta se stala symbolem odporu proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy a neformální hymnou sametové revoluce v roce 1989.

Příběh písně Modlitba pro Martu

Modlitba pro Martu vznikla pro populární seriál Píseň pro Rudolfa II. Marta Kubišová ji nahrála ve studiích České televize, odkud ji na magnetofonovém pásku dopravili do Českého rozhlasu a poprvé se tak dostala k posluchačům.

Hudbu složil Jindřich Brabec a text na motivy Jana Amose Komenského napsal Petr Rada, který nakonec emigroval do Austrálie. Až do roku 1989 patřila Modlitba pro Martu k zakázaným písním a zpěvačka Kubišová k umělcům na „černé listině“.

Po druhé se píseň stala symbolem 21. listopadu 1989, kdy ji do té doby zakázaná zpěvačka zazpívala plnému Václavskému náměstí z balkonu Melantrichu.

Zvony

17. 11. 2019 v 17:11 hodin zařadí Modlitbu pro Martu do playlistu a iniciativě se připojí: ČRo Radiožurnál, ČRo Dvojka a všechny regionální stanice ČRo. Ze soukromého sektoru přišla pozitivní odezva od rodiny Hitrádií, Rádia Blaník, Evropy 2, Frekvence 1, Expres FM, Rádia Color a Hey.

17. listopadu v 17.11 hodin se symbolicky rozezvoní zvony ve všech kostelích, ve městech i na vesnicích. Aktivita Nezapomeňme vychází ze spolupráce Paměti národa, České biskupské konference a Ekumenické rady církví. Post Bellum oslovuje starostky a starosty měst a obcí po celé ČR, aby se k iniciativě rovněž připojili.

Festival svobody

Platforma Festival svobody spojuje občanské iniciativy pořádající oslavy a připomínkové akce k letošnímu třicátému výročí sametové revoluce po celé republice. V Praze se jedná zejména o Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí, akademickou akci Svobodný listopad na Albertově a předávání Cen Paměti národa v Národním divadle.

Do platformy se zapojily desítky měst po celé republice. Program probíhá také na několika desítkách středních škol po republice jako Festival svobody na školách.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě