Mnoho let se válel na gauči, řekl dost a jako jediný Čech amatér se zúčastní extrémního triatlonového závodu v Chile


Mnoho let se válel na gauči a hulil jak indiánská stařena. Řekl dost a jako jediný Čech amatér se zúčastní extrémního triatlonového závodu v Chile. Patagonman v Puerto Chacabuco v Chile, jeden z nejtěžších extrémních triatlonových závodů na světě. Na jeho trasu, která zahrnuje 3,8 kilometrů v plavání, 180 kilometrů na kole a 42 kilometrů v běhu, vyrazí také Vladimír Hrabec. Padesátník ze Slovácka, bývalý hospodský, který před lety ani netušil, že nějaký triatlon existuje. Dneska už má za sebou také extrémní závod na Sahaře a jeho sen – závodit v drsné chilské přírodě – mu pomáhají splnit jeho fanoušci prostřednictvím crowdfundingového portálu Hithit.

„Je to cirka 7 let, co som sa válal na gauči, hulil jak žňová hlídka, žral samé … , měl jateční váhu 120 kilo a najednúc si řekl: „Tož takto to dál nejde, Ladine. Si jak prasa a mosíš sa nějako hýbat, jinak brzo zkapeš!“ No u toho jakože hýbání som objevil lásku jménem triatlon a zalůbil som sa až tak, že sa stala mojim životním partnerom a obrátila mi to mé žití hore čapama,“ vysvětluje Vladimír, který se tak začal učit plavat, jezdit na kole i běhat. Dneska už trénuje šestkrát týdně, bez ohledu na to, jestli prší nebo mrzne.

Bývalý hospodský tak patří mezi ty, kteří potvrzují to, co tvrdí řada mentálních koučů a sportovních odborníků: vítězství je v hlavě. Nezáleží na tom, jestli vám je dvacet, třicet nebo šedesát, pokud se rozhodnete, můžete cokoliv – třeba zúčastnit se extrémního závodu na Sahaře, kde mimo jiné Vladimír plaval v devítistupňové vodě či běžel několik hodin pouští.

Na Vladimíra teď čeká další výzva, a to Patagonman. Už jenom se na něj dostat ale není jen tak. Nemůžete se na něj přihlásit jako na jiné závody, musíte mít štěstí, že vás vylosují. Z 3000 zájemců se tak Vladimír ocitl mezi 80 šťastlivci, kteří se mohou na start závodu na začátku prosince postavit.

Foto: archiv Vladimíra Hrabce

„Samotný závod taky není zrovna lambáda. V noci si jen tak hépneš z trajekta do ledového ózera a plaveš 3800 metrů, když neztratíš orientaci, ke břehu. No, a pak sedneš na bicykla a v té drsné panenské přírodě zdoláváš po cestách i necestách 180 km, které mají přes 2500 výškových metrů a tohle vše zakončíš maratonem v patagonských horách, kde běžíš jak magor prvních 30 km jen a jen do kopca. Nikde ani živáčka, jen ty, support, supi a dravá zvěř,“ popisuje Vladimír.

Vydat se na druhou stranu světa není nijak levná záležitost, a tak Vladimír žádá o pomoc své fanoušky. Ti mu cílovou částku poslali během několika dní. Vladimír se proto rozhodl, že z částky, kterou vybere nad rámec požadovaných peněz, věnuje 10 procent na projekt Jedna se počítá brněnské organizace Dnes pomáhám, z.s., který pomáhá mít lepší život zdravotně postiženým dětem. Jeho crowdfundingový projekt „Z extrému do extrému! Aneb pošli postaršího šohaja do Chile“ běží až do půlky října. Mezi odměnami si mohou lidé vybrat třeba pohlednici z Patagonie, ale i možnost jet s ním do Chile.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí