Mistrovství Evropy v raftingu se po 10 letech vrací do České republiky


Letošní vrcholná akce závodního raftingu, mistrovství Evropy čtyř a šestičlenných týmů, se uskuteční na konci prázdnin v České republice. V roce 2003 se na Vltavě pod Lipnem konalo mistrovství světa, v roce 2012 mistrovství Evropy. Letos přivítají osvědčené kultovní vodácké terény na Vltavě opět ty nejlepší evropské raftaře.

Mistrovství Evropy v raftingu 2023 se uskuteční 21.–27.srpna na umělé slalomové dráze v Českých Budějovicích a na horní Vltavě pod Lipnem. Závodit se bude ve dvou disciplínách R4 a R6 (čtyř a šestičlenných posádek) napříč věkovými kategoriemi od juniorů až po ty nejzkušenější „Masters“ závodníky.

Foto: Vašek Kolář

„Původně jsme plánovali uspořádat evropský šampionát již v roce 2020, naše plány nám ale bohužel zhatila pandemie. Jsme moc rádi, že se po těžkém období pro kolektivní sporty můžeme k myšlence opět vrátit a srdečně pozvat závodníky i diváky na konci léta na jih Čech. Přijeďte podpořit české reprezentanty na domácí půdě,“ zve Libor Polák, předseda Svazu vodáků České republiky (SVoČR).

První část šampionátu, tedy úvodní disciplíny Sprint, Slalom a kontaktní vyřazovací „Head To Head“ se odehrají na umělé slalomové dráze v Českých Budějovicích, kde bude i zázemí celého mistrovství. Na Vltavu pod Lipnem se závodníci přesunou v pátek 25. srpna a budou zde soutěžit pouze v závěrečné disciplíně Sjezd.

Závodní sjezdovou tratí pro část kategorií (juniorské kategorie R4 i R6, R4 ženy a R4 ženy Masters) bude Vltava pod přehradou Lipno II. z Vyššího Brodu.

Foto: Vašek Kolář

Nejobsazenější kategorie Mužů (Open i Masters) R4 a všechny „dospělé“ kategorie R6 absolvují svůj hlavní závod v sobotu 26. srpna na krásné, ale velmi náročné trati z Loučovic přes obávané Čertovy proudy. Trať závodu vede přes dlouhá kamenitá pole, velké stupně a průskoky, známé jako „Okno“, „Škvíra“ nebo „Schody“. Obtížnost vodního terénu zde dosahuje až nejvyššího sjízdného stupně vodácké klasifikace WW V. Jde o jednu, ne-li tu vůbec nejtěžší závodní trať v Evropě.

Celkové vyhlášení všech kategorií proběhne v sobotu večer 26. srpna v Českých Budějovicích, ve vodáckém areálu Lídy Polesné.

Čeští raftaři patří dlouhodobě mezi světovou špičku, mohou se pyšnit mnoha tituly mistrů světa i Evropy a nepočítaně stříbrných a bronzových medailí ze světových závodů. Na domácí půdě budou chtít jistě na dosavadní úspěchy navázat a představit se domácím fanouškům v tom nejlepším světle.

 


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli