Maxim Habanec: Nezávodím proti ostatním, ale proti sobě


Na skateboardu projel celý svět. Má doma desky, na kterých vyhrál závody nebo do nich vepsal své příběhy. A vy si je teď budete moci koupit a pomoci tím dobré věci. Nejlepší český skejťák Max Habanec pořádá dobročinný bazar Skatehand. První ročník Skatehandu se uskuteční v sobotu 25. listopadu od 14 hodin v hale MaxSpace v areálu Pragovky. Celý výtěžek pak bude předán nadaci Pink Bubble, jejímž cílem je podpora onkologicky nemocných náctiletých a mladých dospělých po celém Česku. Program pak bude pokračovat od 17 hodin exhibičním finálovým závodem Game of Skate. Přečtete si rozhovor s Maxem.

Co bude na Skatehandu k dostání?

Většina věcí bude ze sbírek profesionálních skejťáků. Hodně jich věnuji já, Honza Navrátil nebo třeba Petr Humpl. Díky tomu půjde do prodeje spousta desek, koleček a různých doplňků. Zapojí se také značky Ambassadors, Horsefeathers a Queens, takže bude možné zakoupit třeba i nové oblečení.

Co bych si rozhodně měl koupit?

Podle mě budou nejzajímavější ojeté desky, které mají svůj příběh. Jezdili jsme na nich třeba dva týdny, vyhráli s nimi nějaký závod, nebo je jinak využili. Pro někoho to může být hezká ozdoba na zeď v pokoji. Ale každý má jiné preference, a tak někoho mohou víc bavit boty nebo oblečení.

Po Skatehand bude následovat exhibiční finále Game of Skate, ve kterém kromě tebe nastoupí ještě Tomáš Vintr a Honza Navrátil. Jak bude probíhat?

Budeme hrát hru, kdy jeden z nás udělá trik a ostatní ho musí zopakovat. Komu se to nepovede, zapíše si písmenko ze slova SKATE. Kdo vytvoří celé slovo, prohrál, takže každý může udělat celkem čtyři chyby. Pátá je konečná.

To je původní nápad, nebo už se podobné závody ve světí jezdí déle?

Ve světě se sice podobné závody jezdí, ale v trochu jiném formátu – doteď se konaly jen na zemi, kde jezdci předváděli technické triky. My k tomu využijeme skatepark, takže soutěž bude kreativnější i vtipnější.

Máš připravený nějaký speciální trik?

Mám pro kluky nachystané docela vtipné triky, o kterých vím, že je potrápí. Ale oni mi to určitě budou chtít vrátit. V téhle hře člověk nikdy neví, co na něho soupeři vytáhnou.

Jak moc pro tebe bude finále Game of Skate prestižní?

Je to spíš taková sranda, kdy si s kluky zajezdíme a zazávodíme vtipnou formou. Nechci vyhrát za každou cenu. Tím se Game of Skate hodně liší od klasických závodů, kde je samozřejmě těžké vymyslet náročnou jízdu a originální triky. Na velké závody se proto připravuju celé měsíce dopředu.

Máš své závodní jízdy naplánované do detailů, nebo improvizuješ?

Dřív se hodně improvizovalo, ale dnes se skateboarding tak posunul, že je všechno naplánované. Každý má svoje typické triky, kterými je výjimečný. Pak jezdci vymýšlejí, jak je zkombinovat, co udělat v případě pádu a další scénáře.

Upravuješ své jízdy podle toho, co zajedou soupeři, nebo se striktně držíš plánu?

Já při závodech nezávodím proti ostatním, ale spíš sám proti sobě. Snažím se udělat co nejlépe všechno, co jsem si naplánoval. A většinou mám jízdu postavenou tak, aby mi její bodové hodnocení stačilo na vítězství. Samozřejmě přitom platí, že když chceš vyhrát nějaký velký zahraniční závod, musíš do toho jít po hlavě a hrát vabank.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí