Matematika zločinu: Kniha vychází ze známých podcastů


Matematika zločinu

Připravovaná knížka Matematika zločinu, navazující na úspěšný podcast www.matematikazlocinu.cz, přináší nejenom příběhy odsouzených lidí, které dříve autorky Magdalena Sodomková a Brit Jensen zrekonstruovaly ve zmíněném audio seriálu na základě autentických záznamů ze soudních síní, ale i další nová zjištění. Kniha se na pulty knihkupectví dostane v průběhu února. Objednat si ji lze ale již teď skrz crowdfundingový server HitHit.cz.

Matematika zločinu kromě příběhů nespravedlivě odsouzených popisuje, jak funguje české soudnictví a zejména znalecká činnost. Zabývá se navíc plagiátorskými kauzami a jejich dopadem na fungování státu – u nás a na Slovensku. Mapuje dramatickou proměnu novinářského prostředí v době oligarchizace médií.

Díky čtenářům

Knížka vyjde v únoru v Albatros Media. Podpořil ji i Syndikát novinářů. Jelikož ale ještě zbývá pokrýt některé náklady spojené s vydáním, rozhodla se autorka oslovit potenciální čtenáře také skrz sbírku na serveru HitHit.cz.

“Když jsme pracovali na podcastu, měli jsme grant od Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky a pořad jsme vyráběli pro Český rozhlas. Ten už ho ale v jednu chvíli nechtěl vysílat, a tak nám nezbylo, než podcast vydat na nezávislých webových stránkách www.matematikazlocinu.cz. Tehdy nám strašně pomohli naši posluchači, kteří nám začali posílat příspěvky na vydání. Díky nim jsme to všechno nakonec zvládli,” říká Magdalena Sodomková.

Investigativní žurnalistika

Investigativní novinařina se stává v dnešní době nevítaným žánrem, jelikož je časově a tedy i finančně náročná. “Tenhle projekt je pro mě, přes všechny těžkosti, které ho provázejí, velkou nadějí. Nadějí, že kolem nás existují lidi, kterým záleží na stavu české justice, na stavu investigativní žurnalistiky, na kvalitě vzdělání. Jsem překvapena, jak silnou podporu zažívám od občanské společnosti. A když se lidé zajímají, znamená to, že se věci mohou i změnit,” říká dále Sodomková.

Na HitHitu lidé na projekt Matematika zločinu přispívají finančně i jinak: sochař a fotograf Jura Plieštik nabídl originál signované fotografie, majitelka indonéské restaurace Juanita Kansil voucher na 1500 korun, zvukový designer Martin Ožvold vyrobil vyzvánění do mobilu na motivy Matematika zločinu, ilustrátorka Veronika Zacharová vytvořila plakáty a samolepky, které lze použít jako novodobé “ex libris”. Dánská dokumentaristka Brit Jensen nabídla přednášku o podcastech.

O podcastu

Podcast Matematika zločinu se stal kultovní doku-detektivkou. Jde tu o spravedlnost v Česku, veřejnoprávní téma, autoři proto chtěli, aby byl dostupný zdarma a pro všechny. Během minulého roku nabral na stránkách www.matematikazlocinu.cz a v podcastových aplikacích 173 000 stažení jednotlivých dílů, stal se Dokumentem roku na Prix Bohemia, Podcastem roku a zařadil se vedle produkce BBC, ARD či norského rozhlasu na shortlist investigativních audiopořadů festivalu Prix Europa v Postupimi.

Do vysílání na domovské stanici, pro kterou vznikal, tedy Český rozhlas Plus, se však nikdy nedostal. Na seriálu pracovala desítka tvůrců (reportérky, dramaturgové, mistři zvuku, skladatel, zvukový designer, ilustrátorka, webdesigner…)

O autorce knížky

Magdalena Sodomková je reportérka a dokumentaristka. Prošla řadou českých redakcí, naposledy pracovala jako reportérka magazínu Pátek Lidových novin. Poté, co Mafru koupil Andrej Babiš, se ocitla v uchvácené redakci, což zpětně hodnotí jako zkušenost k nezaplacení.

Od roku 2015 je na volné noze. Pracuje pro česká a zahraniční média. Je spoluautorkou audio seriálu Yusra plave o život (anglická verze i pro BBC) a Matematika zločinu.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí