Léto plné akcí! Nechte se unést kulturou i zážitky Východní Moravy


Pojďte tančit, ochutnávat a bavit se. Nechte prostoupit svým tělem adrenalin. Vezměte své děti do romantického středověku nebo na klidnou plavbu lodí. Východní Morava má tisíce tváří i zvuků, kterými vás okouzlí na nejrůznějších akcích. Na řadu z nich je přitom vstupné zdarma.

Vstupte i se svými dětmi do říše snů a zážitků. Víte, jak Baťa obouval svět? Jak Hanzelka se Zikmundem objevovali tajemné kontinenty? Nebo jak vznikají hrané i animované filmy? Láká vás umění, design či architektura? Navštivte Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Muzeum luhačovického Zálesí v Luhačovicích nebo Krajskou galerii výtvarného umění ve Zlíně – v průběhu prázdnin mají děti do 18 let vstupné zdarma!

Potřebujete zpomalit? Nechte se unášet pomalým proudem Baťova kanálu, jednoho z nejúžasnějších vodních děl v naší krajině. Na palubě lodi Hollandia si budete chvílemi připadat jako v malebné nizozemské krajině, místo větrných mlýnů ale uvidíte nádherný kout Moravy. Každý víkend můžete plout z Uherského Hradiště do Uherského Ostrohu, zde navštívit tajuplné podzemí zámku i vystoupat na zámeckou věž. Každé úterý, čtvrtek a neděli pak vyplouvá také loď Morava, na jejíž palubě se konají i ochutnávky vína.

Práci starých mistrů a zkušených řemeslníků můžete poznat při Dnech řemesel a setkání kovářů, které se uskuteční ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm (31. července – 1. srpna). Mezi malebnými domy Dřevěného městečka poznáte staré profese při zpracování dřeva i kovu. Předváděná řemesla si budete moci také sami vyzkoušet – dokážete ukovat vlastní hřebík?

Filmy, které nikde jinde neuvidíte, můžete zhlédnout na Letní filmové škole v Uherském Hradišti (6.-12. srpna). Na 47. tohoto festivalu si vyberete ze 170 snímků – ten nejstarší je z roku 1913, ten nejnovější z letoška. Nabitý program obohatí i semináře a přednášky, vystoupí při nich například Zdeněk Svěrák, Jiřina Bohdalová či Martin Huba. Dojde také na lekce filmu podle zahraničních hostů, a to režisérů Gorana Markoviće a Sergia Castra San Martína.

Projděte hradní branou do historie

Všemi smysly si budete moci vychutnat 11. ročník středověkých Templářských slavností, který proběhne na zámku a hvězdárně Vsetín (14. srpna). Užijte si vystoupení šermířských skupin, poslechněte dobovou hudbu, podlehněte kejklířské show, dech zatajíte při ukázce dravců a ochutnáte dobovou kuchyni. Do historie se vrátíte i při lukostřelbě nebo díky rytířskému trenažéru.

Když se setmí, všechno vypadá jinak. Přesvědčte se o tom sami při noční prohlídce hradu Malenovice (14. srpna), kdy hradní sály ožijí krásnými tanečnicemi i obrazy ze života šlechty.

Poznejte moravskou i motoristickou tradici

Moravské tradice a zvyky můžete poznat při Dožínkách Zlínského kraje (20. – 21. srpna), které se tradičně konají v Kroměříži. Těšit se můžete na jarmark, dožínkový průvod, folklórní vystoupení, ochutnávky tradičních specialit nebo třeba výstavu zemědělské techniky, kterou si užijí malí i velcí.

Toužíte po adrenalinu, sportu a řevu motorů? Nenechte si ujít Barum Czech Rally (27.-29. srpna). Největší a nejprestižnější rallyová soutěž v Česku oslaví už svůj 50. ročník! Letošní trať měří 786 km a obsahuje patnáct rychlostních zkoušek. Slavnostní start proběhne před zlínskou radnicí a ostrým startem bude atraktivní rychlostní zkouška v nočních ulicích Zlína.

Pro více informací a tipů na výlety navštivte www.Vychodni-Morava.cz.

foto: Vychodni-Morava.cz


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí