Letní vítěz: Montego Bay, Jamajka


Ze všech měst světa ožívá a roste cestovní ruch nejvýrazněji v Montego Bay na Jamajce. Do Montego Bay od července do září 2022 míří dokonce o 23 % turistů více než ve stejném období v roce 2019, tedy před pandemií, vyplývá ze studie společnosti ForwardKeys.

Přední místa tabulky příjezdů zahraničních turistů doplňují destinace rovněž z Karibské oblasti: na druhém místě je Punta Cana v Dominikánské republice (+19 % oproti létu 2019) a mexický Cancún (+14 %). Až poté následují města na jiných kontinentech: Káhira (+10 %), Dillí (+4 %), Tel Aviv (+1 %) a Istanbul (0 %). Jedním z faktorů úspěchu Jamajky a vůbec Karibiku je zjevně i včasné uvolnění restrikcí v souvislosti s Covid-19 – na Jamajku se bez výraznějších omezení a požadavků začalo létat už v polovině dubna 2022.

Montego Bay je „hlavní turistické město“ Jamajky a je proslulé bílými písečnými plážemi (například Doctor’s Cave Beach, Cornwall Beach a Sandals Montego Bay Beach), pohodovým životním stylem a pestrými možnostmi vodních aktivit.

Z Česka se do Montego Bay lze dopravit snadno na jednu rezervaci v rámci leteckých aliancí s jedním přestupem ve Frankfurtu, Londýně nebo Curychu. Z Montego Bay jsou pak do hodiny jízdy dostupná další oblíbená letoviska, jako Ocho Rios směrem na východ nebo Negril na nejzápadnějším cípu Jamajky, proslulý nádhernými západy slunce a velmi autentickou atmosférou.

O popularitě Jamajky svědčí též umístění Montego Bay mezi 10 nejoblíbenějšími letními destinacemi v roce 2022, který sestavila pojišťovna Allianz Partners. Tento průzkum se týká amerických turistů a je založen na údajích o rezervacích letenek.

Evropské městské destinace se turisticky teprve blíží stavu před koronavirem: nejlépe si v Evropě vedou Palma Mallorca (-1 % oproti létu 2019), Malaga (-4 %), Reykjavík (-5 %), Atény (-5 %), Nice (-8 %) a Lisabon (-8 %).

Žebříček měst jako turistických destinací vychází ze zprávy o celosvětovém vývoji cestovního ruchu ve 3. čtvrtletí 2022, kterou vydala výzkumná společnost ForwardKeys. Studie je založena na datech o rezervacích letenek, které poskytly nejvýznamnější cestovní kanceláře a sdružení pro leteckou dopravu IATA a ARC.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí