Laydeez do Comics vydávají první sborník českého ženského komiksu


Laydeez do Comics Praha

Český komiks je o jednu knihu bohatší. Ze spolupráce online nakladatelské platformy Pointa s Laydeez do Comics Praha totiž vzešel sborník s názvem Komiksodějky, který obrazem i slovem přibližuje ženský komiks v Česku.

Talentované holky

V Česku je momentálně více žen než mužů. I přesto ale v umění – třeba právě v komiksu – čtenáři najdou na přebalech komiksů nebo komiksových knih v převážné většině mužská jména. To se rozhodly změnit Tereza Drahoňovská a Štěpánka Jislová, kterým se nelíbilo, že u nás nejsou komiksové autorky téměř vidět. Například v českém komiksovém sborníku Generace 0 byly ze 30 přispěvatelů pouze tři ženy.

„Holky komiksy čtou, holky komiksy tvoří, holky komiksy baví. I to byl jeden z důvodů, proč před třemi lety vznikly Laydeez do Comics Praha, česká větev uskupení s pobočkami po celém světě. Cíle má jasné. Ukázat talentované autorky a jejich tvorbu, seznámit je mezi sebou, vybírat to nejzajímavější, co souvisí s komiksovými ženami, a zkrátka a jednoduše – inspirovat,“ říká ke vzniku české odnože i knihy samotné jedna ze zakladatelek české ženské komiksové základny Tereza Drahoňovská.

Komiks je na vzestupu

Tereza a Štěpánka šly ale ještě dál a hledaly nakladatele, který by vydal publikaci týkající se českých žen v komiksu. Pomocí online nakladatelské platformy Pointa se rozhodly přiblížit českou komiksovou komunitu široké veřejnosti.

„Komiks je na vzestupu, ale i tak se nejedná o mainstreamovou záležitost vyprodávající sklady. Chtěly jsme nakombinovat rozhovory, komiksy a teoretické články do celku, který by fungoval a podával ucelenější pohled na tvorbu ženských autorek u nás. Přiznejme si, že to je pro klasická nakladatelství stále lehce nepoživatelný oříšek. Na Pointu jsme dostaly tip jako na otevřenější platformu kombinující nakladatelskou praxi s crowdfundigem, což pro nás představovalo velmi sympatickou alternativu. A byla to jízda!“ vysvětlují autorky, proč zvolily zrovna Pointu. Následně shromáždily výstupy ze všech sympozií, která pořádaly, a zpracovaly je do sborníku s názvem Komiksodějky.

Drsná Růženka

„Čtenáři se můžou těšit na shakespearovské drama ze světa sépií, trochu drsný pohled na to, jak by to mohlo reálně být s Růženkou bez pohádkového pozlátka, či co by se v očích společnosti mohlo skrývat pod „novým modelem“ ženy. Pohled každé autorky na společné téma je jedinečný, což se snažíme také podporovat,“ odkrývá Štěpánka.

Přes 60 stránek komiksů představuje více než 20 českých autorek známých, ale i těch, které teprve stojí na prahu své kariéry. Sborník tak nabízí významné komiksové ženy současnosti i minulosti skrze jejich příběhy, rozhovory a články od komiksových odborníků.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí