Kolébky hip hopu: Los Angeles


Není to vlastně ani tak dlouho od doby, kdy se zdálo, že se hip hopová muzika ve Spojených státech rozděluje převážně do dvou směrů; na ten z východního a na ten ze západního pobřeží. A pokud jde právě o west coast, Los Angeles (a samozřejmě i celá Kalifornie) vždycky představovalo tu pravou rapovou Mekku.

Věčně slunečné počasí bez mráčků, bohatá kultura pouličních gangů a jedinečný styl ve všech směrech. Z LA pochází například rappeři Snoop DoggDr. DreNate DoggIce CubeNWA nebo Ice Cube.

Ještě před gangsta rapem

Věřte tomu, nebo ne, ale hip hop na západním pobřeží měl na začátku opravdu jen velmi málo společného s později tolik pro něj typickou gangsta kulturou. Ve skutečnosti byl zdejší hip hop už tehdy striktně oddělen od jižanské nebo východopobřežní scény.

Vlastně můžeme říct, že všechno začalo během roku 1965 a tehdejších nepokojů ve Watts, což je oblast, která leží na jih od centra Los Angeles a severně od Comptonu. Už tehdy zde žila převážně afroamerická komunita. Tehdy tady vládla opravdu extrémní chudoba a faktory, jako jsou vysoká nezaměstnanost, špatné životní podmínky a rasismus, daly vzniknout nové subkultuře.

Velice zásadní byl konec sedmdesátých let. Tenkrát se mladý lokální DJ jménem Alonzo Williams rozhodl uzavřít partnerství s agenturou Unique Dreams a jezdil hrát po akcích na celém západním pobřeží. Celá zdejší hudební kultura se točila spíše okolo breakdancu a šílených mejdanů. Gansta rap přišel ještě o něco později.

Eazy-E a ti další

Alonzo Williams dal později dohromady uskupení nazvané World Class Wreckin’ Cru, ve kterém se poprvé objevili Dr. DreDJ Yella, pozdější členové kapely NWA. Williams se tehdy opravdu činil a založil také malou nahrávací společnost Kru-Cut Records. Nahrávací studio měli přímo v jeho nočním klubu Eve’s After Dark, který založil už v roce 1979.

Právě v tomhle klubu se setkal místní drogový dealer (a později slavný rapper Eazy-E) s Jerry Hellerem, aby společně založili vydavatelství Ruthless Records. A právě tady se poprvé setkali i členové NWA.

Tahle kapela vznikla v roce 1986 a krom Dreho, Yelly a Eazyho se tady objevili i rappeři Ice CubeArabian PrinceMC Ren. Jejich hity jako Straight Outta Compton nebo Fuk Da Police dodnes patří k tomu nejlepšímu, co nám hip hop minulého století přinesl. Dámy a pánové, konečně se zrodil gangsta rap!

Tupac

Tupac Amaru Shakur (taky z LA) je v historii hip hopu samostatnou kapitolou. Jeho debutové album 2Pacalypse Now z roku 1991 rappera představilo jako něco úplně nového ve světě rapu. Tvrdé pouliční texty (říznuté filozofickými úvahami a sociálními otázkami) byly přesně tou správnou odpovědí pro situaci afroamerické komunity v devadesátých letech. Tupac se stal prakticky okamžitě legendou, jeho násilná smrt v roce 1996 byla pro celou komunitu tragédií.

Ve stejné době jako Tupac začal celou scénu válcovat Dr. Dre, dodnes jeden z nejzásadnějších producentů v historii. Prakticky s ním přišla i jména, jako jsou Snoop Doggy DoggNate Dogg nebo třeba Tha Dogg Pound.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga Trip Surf Trip Sea You House Banger.cz Yezede Neverdie.cz LV Print