Kniha fotografky Dity Pepe se odvážně pouští za hranice společensky přijatelných témat i formátů


Kniha Hranice lásky je fotograficko-literárním dílem mezinárodně uznávané české fotografky Dity Pepe, která ve třinácti kapitolách zkoumá hranice lásky, trauma jako motivaci k tvorbě a fotografii jako terapii. Pepe v chystané publikaci, která je zároveň kreativní částí jejího doktorátu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, kombinuje umělecký přístup a vědecký výzkum. Na publikaci spolupracovala s řadou zajímavých vědeckých a uměleckých osobností, ale i lidmi, kteří téma analyzovali z čistě osobní perspektivy a zkušeností. Vznik knihy můžete nyní podpořit na Hithitu. Speciálně pro crowdfundingovou kampaň vznikl o knize i krátký dokumentární film.

Dita Pepe se skrze Hranice lásky snaží představit různé podoby lásky. Cílem knihy je podnítit jiné přemýšlení, vnímání a prožívání lásky, nasnítit, jak se vyrovnávat s různými traumaty – nejen s láskou spojenými. Cestou léčby traumatu Dity Pepe se stala fotografie. Publikace je velmi osobní a otevřená – na rovině textu i fotografií. Knihou celou dobu zní Ditin hlas, která je průvodcem po jednotlivých kapitolách. „Mimo jiné mě zajímalo, co v současné době jako lásku vnímáme a co třeba v budoucnosti teprve budeme jako lásku vnímat. Mám naději, že nejen mně může kniha pomoci lásku lépe cítit a vnímat, ale že se stane inspirací i pro čtenáře, kteří se cítí být zasaženi láskou, ztrátou lásky nebo nešťastným zamilováním a Hranice lásky jim mohou otevřít nové perspektivy,přibližuje svůj záměr autorka.

Kniha obsahuje vedle fotografií desítky textů v řadě podob – rozhovory, reportáže, osobní deníky, dopisy, povídky, eseje, pasáže přednášek i odborné texty, kterými Dita ve spolupráci s přizvanými osobnostmi nahlíží různé podoby lásky. Ty prokládá svou fotografickou prací – autoportréty, archivními rodinnými fotografiemi, stylizovanými portréty, fotokolážemi, dokumentární fotografií nebo zátišími. Pro fotografickou část knihy je typické až obsesivní ohledávání a opakování stejných formálních i obsahových motivů pro posílení pocitu řádu a jistoty, které by sama autorka chtěla ve svém životě mít.

Hranice lásky obsahují třináct kapitol, které se postupně věnují lásce mateřské, lásce a panenkám, lásce a smrti, lásce k sobě samé, zvířecí lásce, lásce čisté i polyamorické, přátelství a taky lásce k práci, zamilovanosti a jejím vlivu na tvorbu, lásce otcovské, pedofilní, lásce pohledem vědy i naději zamilovat se ještě jednou a naposledy.

Publikace vychází v malém nákladu na přelomu podzimu a zimy v česko-anglické verzi, a to ve spolupráci nakladatelství wo-men a Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Už nyní si ji můžete pořídit v předprodeji na crowdfundingovém serveru Hithit.cz. Získané prostředky nakladatelství wo-men využije na tisk knihy.

Fotografka Dita Pepe spolupracovala na knize s přední osobností polské a evropské fotografie Rafałem Milachem a literární dokumentaristkou a nakladatelkou Barborou Baronovou. Grafickou podobu knize dal Štěpán Malovec.

Projekt mě ohromil, jde totiž opravdu o ohromné dílo. Je velmi komplexní a sám si dokážu jen těžko představit, jak se dá vůbec téma lásky vizualizovat. Podle mě je to velmi

ambiciózní projekt a znázornit takové téma je nesmírně obtížné,shrnuje své vnímání Hranic lásky Rafał Milach, který s autorkou spolupracuje na výběru a uspořádání fotografií v knize.

Texty, rozhovory, myšlenkami do knihy dále přispěli/y mimo jiné: socioložka Lucie Jarkovská z Duo docentek, spisovatelka Jana Poncarová a spisovatel Aleš Palán, ředitelka perinatálního hospicu Alena Peremská, sociolog Martin Fafejta, profesor biologie a etolog Daniel Frynta, socioložka Zuzana Kolarzová, lékař Petr Helbich, básnířka a teoložka Magdalena Šipka, hudební teoretik Jiří Zahrádka, neurolog Ivan Rektor, psycholožka Alice Prokopová, fotografka Nina Mann a mnozí/mnohé další.

foto: archiv projektu


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí