Jak vypadá tréninkový den parkouristy Kevina Jágra?

Parkour se u nás v posledních letech těší stále větší oblibě. Původem francouzská disciplína spočívá v překonávání fyzických překážek ale i psychických nástrah. Sportovec musí svůj pohyb přizpůsobit městskému i přírodnímu terénu. Parkour ale není jen o sportu, je také o přátelství a komunitě s ním spojené. Pod pomyslnou pokličku tréninkových dávek nás nechal nahlédnout jeden z nejlepších parkouristů v Česku Kevin Jágr, který nám popsal, jak vypadá jeho tréninkový den.

7:00

Budíček! Následuje rychlá sprcha a kafe, které Kevina nakopne k dopolední dávce tréninku. „Před ranním tréninkem obvykle nesnídám, protože se v přípravě na závody snažím odstranit co nejvíce tuků, díky čemuž se cítím lehčí při skocích. První jídlo si dám až po ranním tréninku.

7:30

Přichází první tréninkový blok. Nejprve rozcvička na rozehřátí a mobilizaci těla, kterou následuje výběh do lesa. Pravidelným běháním Kevin zlepšuje svou fyzickou kondici, kterou využívá při dlouhých závodech.

10:00

Je čas nasytit žaludek! Kevin bere zdravé stravování jako nezbytnou součást celkové přípravy, protože na závodech může rozhodovat každý malý detail. „Po prvním tréninku se snažím doplnit ztracenou energii. Většinou snídám rostlinné mléko nebo jogurt s ovocem, datlemi, semínky a různými druhy ořechů.

10:30

Konečně je tu odpočinek. Volné chvíle Kevin nejraději tráví posloucháním hudby. „Hudba je skvělá forma relaxu. Poslouchám hip hop a rap. Hlavně The Underachievers. Ti jsou moji oblíbení.

11:30

Další tréninková fáze. Kevin dbá hodně na regeneraci pomocí foam rolleru. Roller pomáhá s regenerací a prokrvením svalů. „Po krátké regeneraci s Rollerem jdu na posilování. Nejčastěji při tomto typu tréninku pracuju s osou. Dělám s ní dřepy s výskokem, mrtvé tahy nebo například výskoky na bednu.“ Díky těmto cvikům Kevin získává dynamiku do odrazu bez které se při skocích neobejde.

15:00

Po druhém tréninku a vydatném obědě přichází na řadu vedení lekcí malých parkouristů ve Fitparku. Kevin vede každý den alespoň dva parkourové tréninky. Tady má prostor předávat své zkušenosti svým případným nástupcům.

19:00

Večer Kevin věnuje zábavě s lidmi od parkouru. Společný čas tráví skákáním v tělocvičně a pokecem při oblíbeném rapu. „V parkouru, jako v každý jiný sportovní disciplíně, existuje konkurence. Na druhou stranu jsme hlavně kamarádi a podporujeme se mezi sebou. Když někomu nejde nějaký skok nebo salto, tak mu ostatní poradí, jak na něj. To si myslím, že ve většině ostatních sportů nefunguje.“ Často také dohromady natáčejí videa, která postují na své sociální sítě.

23:00

Náročný den plný tréninku před důležitými závody je u konce. Spánek je pro tak zatížené tělo důležitý, a tak se ho Kevin snaží nešidit a načerpat síly na další den.

architektura auta bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě