Ketodieta aneb snídejte slaninu a zhubněte


Doba, kdy byly tuky považovány za to nejhorší pro naše tělo, už jsou naštěstí pryč. Naopak, začínáme zjišťovat, že jejich zvýšený příjem může být cesta k naší vysněné postavě. O paleo dietě jste už jistě slyšeli – dieta (nebo spíše životní lifestyle) založený na vysokém příjmu kvalitních bílkovin, tuků a omezení sacharidů. Ketodieta je taková paleo dieta na steroidech, sacharidy je třeba omezit na opravdové minimum.

Jak na to?

Do stavy ketózy se dostanete velkou konzumací potravin obsahujících kvalitní bílkoviny a omezením sacharidů na opravdu nezbytné minimum. Můžete jíst maso, ryby, mléčné výrobky, vejce a zeleninu. Zapomeňte na obiloviny, oblíbené cereálie z pytlíku plné cukru, sladké nápoje, pečivo, přílohy a sladkosti. 

Zní to možná jako paradox, ale diety, které spočívají v navýšení tuku ve stravě, jsou opravdu účinné. Princip těchto diet je takový, že ze stravy vyřadíte sacharidy. Po 2 až 3 dnech dojde ke spotřebě zásob sacharidů ve formě glykogenu, metabolismus se přeorientuje na tuky jakožto na primární zdroje energie, využívá tzv. ketony, a pokud držíte dietu poctivě, dostanete se do stavu ketózy,“ říká hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Monika Bartolomějová. Ve stavu ketózy pak můžete začít přijímat malé množství sacharidů (max. 30–40 gramů za den). Při větším množství sacharidů dojde k přerušení stavu ketózy a návratu k normálu.

Pokud toužíte po pekáči buchet, nezapomeňte cvičit

Strava je rozhodně to hlavní, pokud je váš cíl zhubnout pár kilo. Cvičení vám ale může výrazně pomoct k tomu dostat se do stavu ketózy. Krom toho budete snáze hubnout a lépe si udržíte svalovou hmotu, což je při hubnutí klíčové. Ideální je zařadit pár dní v týdnu silový trénink.

Vylečíte si závislost na sladkém

Cukr a obecně sacharidy jsou neskutečně návykové. Jen si zkuste dát pár dní detox od sacharidů, nebo minimálně všech příloh a sladkostí. Uvidíte, že to nebude lehké. Výhodou ketodiety je, že po počáteční fázi už nepociťujete hlad ani chutě na sladké. Jste tak i méně nervózní a obecně máte více energie. Je to proto, že jíte potraviny bohaté na bílkoviny a zeleninu, které udržují tělo v režimu stálého nasycení. 


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí