Kdo je novozélandská zpěvačka Kimbra, která v březnu vystoupí v Praze?

14. března 2019 vystoupí v pražském Lucerna Music Baru novozélandská popová ikona Kimbra. Tahle zpěvačka se sice narodila teprve v roce 1990, na celosvětové hudební scéně toho ale už stihla docela hodně. Má za sebou tři úspěšné studiové desky, bezpočet koncertů po celém světě a spolupráce s legendami, jako jsou Snoop Dogg nebo Skrillex. Přesto ji u nás stále mnoho lidí nezná. A to se jedná o teprve třetí zpěvačku z Nového Zélandu, která v historii získala prestižní cenu Grammy. Pojďme se s Kimbrou tedy trochu více seznámit.

Největší úspěch

Pokud budeme postupovat na základě statistiky, jejím nejúspěšnějšm singlem je zatím píseň Somedy That I Used To Know. Ta ale (bohužel) není tak úplně její. Její interpret, belgický multižánrový hudebník Gotye, si na ni Kimbru pozval v roce 2013. Dodnes je to jediné Kimbřino video na YouTube, které překonalo magickou hranici jedné miliardy zhlédnutí. Ve stejném roce si za ni navíc odnesla hned dvě ceny Grammy – za nahrávku roku a nejlepší spolupráci v žánru pop. My osobně tuhle píseň zbožňujeme, i když už je hodně ohraná.

Hudební vzory

Kimbra na nějaké tvůrčí hranice a škatulkování docela dost kašle. Její hudba pracuje s klasickými popovými postupy, ale také prvky rocku, electra nebo dokonce i rnb. Na některých skladbách (jako třeba Top of the World, kde se na remixu objevil sám velký Snoop Dogg) to dokonce zní, jako by rapovala. Za své největší inspirace Kimbra v jednom rozhovoru označila zesnulého zpěváka Prince, Stevieho Wondera nebo třeba mezinárodní senzaci Björk. Tomu bychom i věřili.

Předurčená k úspěchu

Hudbě se Kimbra začala věnovat už v deseti letech. Jako čtrnáctiletá získala druhé místo v Rockquest, celonárodní soutěži kabel na Novém Zélandu. Na kontě má slušnou řadu mezinárodních ocenění.

Co je to za žánr?

Jak už jsme naznačili výše, škatulkovat Kimbru je opravdu těžké. Možná nejlepší označení by bylo noir-pop, který pracuje s temnými linkami a melodiemi. Ale není to emo. Ale zahoďte názvosloví a prostě si pusťte její desku. Stojí to za to.

Rodina

Narodila se v Hamiltonu na Novém Zélandě. Oba její rodiče jsou praktičtí lékaři. Také má bratra. Své soukromí ale Kimbra umí docela dobře schovávat.

Ještě před slávou

Své první demo nahrávky nahrála na střední škole na kazeťák, který si vypůjčila z hudební učebny. Myslíte, že její učitelé tušili, že za pár let bude mít doma hned dvě Grammy?

Psychologické videoklipy

Kimbřiny vizuály jsou často přehlídkou minimalismu a raději než s příběhem pracují s různými náznaky. Někdy se jedná i o docela slušnou psychedelickou podívanou s mnohoznačnými významy. Každý si odnese to svoje.

Zpěvem to nekončí

Kimbra je také dost schopná, pokud jde o hudební nástroje. Dobře ovládá kytaru i tamburínu. To jí umožňuje se při přípravě nových písní aktivně podílet na jejich podobě. Většinou pracuje v docela úzkém kruhu producentů a studiových inženýrů.

Sexuální orientace

Spousta lidí se o ní na internetu dohaduje. Někiteří fanoušci tvrdí, že je Kimbra lesbička nebo alespoň bisexuálka. Sama to nikdy nepotvrdila ani nevyvrátila.

Poprvé v Praze

V březnu Kimbru poprvé uvidíme v Praze. Pokud vás její hudba chytne, určitě se tam potkáme.
architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě