KAUZA > VYBZ KARTEL UZNÁN VINEN Z VRAŽDY


Sem nasranej. Sem vážně nasranej. Sem nasranej coby fanoušek dancehallu. Sem nasranej coby fanoušek umělce, kterýho známe pod pseudonymem Vybz Kartel. Nechci tady lamentovat o nespravedlnosti soudů, korupci, nevině… Neznám ten případ podrobně, nemám právnický vzdělání a už vůbec jsem nebyl na místě. Nebyl jsem na místě, kde byl 16. srpna 2011 podle všeho zavražděnej Clive „Lizzard“ Williams. Z jeho vraždy včera v noci (středoevropskýho času) Kartela společně s dalšíma třema obviněnýma uznala porota vinnym. Jsem nasranej, protože největší talent a osobnost dancehallu od dob Shabba Rankse nebude moct nic produkovat asi ještě hodně dlouho.

Vybz Kartel

Tohle není profil umělce známého jako Vybz Kartel (vl.jm. Adidja Azim Palmer), ten se připravuje. V krátkosti: nejvýraznější persóna dancehallu, nejtalentovanější textař, opravdovej lovec talentů. Za prvý: když byl doteď dva roky za katrem, neustále mu vycházely hity. Kartel byl známej tim, že klidně v pět ráno nastoupil do studia a vylezl z něj, až kdo ví kdy. Díky tomu měl nahráno tolik materiálu, že mu nový singly ještě nějakou dobu budou vycházet. Za druhý: než prorazil coby sólo umělec, byl ceněnej jako textař. Psal pro Bounty Killera, kterej ho cenil natolik, že ho vytáhl před lidi jako svýho chráněnce, než si Kartel vydobyl renomé. Lyrics jsou hlavní důvod, proč je oceňovanej, tak, jak oceňovanej je. Za třetí: jména teď populárních umělců jako Popcaan, Tommy Lee, Black Ryno, Jah Vinci nebo Gaza Slim známe především díky němu. Jeho kauzy hýbaly světem dancehallu jak kauzy Michaela Jacksona světem popu. Ať už šlo o to, že si vybělil kůži (aby byly vidět kérky, říkal) nebo beefy s různejma umělcema – vždy byl v popředí.

Co se týče jeho uvěznění, je to trochu mlhavý. Ve vazbě je Vybz Kartel od 29. září 2011. Šlo o dvě podezření z vraždy, zločinné konspirace a nelegální držení zbraně. Dohromady bylo obviněno pět lidí, kdy jedním z nich je i Kartelův protégé Shawn Storm. V prvním případě vraždy Barringtona „Bossie“ Burtona byly všichni obvinění zproštěni viny. Pro obžalobu se tak stal zásadní případ Clivea „Lizard“ Williamse. Po celou dobu byla obhajoba schopná smést důkazy žalobců ze stolu. Lizardovo tělo se nikdy nenašlo. Byla dokázána pozdější manipulace s textovými zprávami, které měli dokazovat Lizardovu komunikaci, v níž se svěřoval ze svých obav o život. Videonahrávka vraždy, která byla hlavním důkazem obžaloby, vůbec Kartelovu přítomnost nepotvrdila, spíš naopak. Motivem prý mělo být to, že Lizard měl dvě Adiho bouchačky, který ztratil nebo prodal.

Jak říkám. Nesoudim, jestli je Vybz Kartel doopravdy vrahem a konspirátorem. Soudim, že dancehall teď na delší čas ztrácí umělce, kterej ho posouval o míle a míle dál. A to mě vážně sere, protože nevidim nikoho, kdo by ho dokázal plnohodnotně nahradit. V songu „Testify“ je pasáž: „The judge say: Tell me if your mama ah number one/ Yes, your honour!/ Will you ever do your mama wrong?/ No, your honour!/ The judge say: how you plea for love your mama first degree?/ Mi seh: GUILTY, GUILTY. Your honour, mi plead guilty”. Vinu v Lizzardově kauze určitě nepřiznává. Celá záležitost ještě nekončí, budeme ji sledovat dál.

Dav skandující “Free World Boss!”, což je jeho další přeždívka, během včerejšího stání


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí