Jaké benefity přináší poslech hudby při sportu? Není jich málo


Hudba a sport k sobě prostě neodmyslitelně patří. To, že má posilující vliv na váš výkon, je dobře známý fakt, a to nejen mezi sportovci. Právě proto je u větších a oficiálnějších závodů jakýkoli hudební „doping“ zakázaný. Naštěstí se to ale netýká rekreačních sportů, a tak si můžete dopřát svou oblíbenou hudbu při jakémkoli pohybu, který máte rádi. Jaké existují možnosti hudby ke cvičení a jak vás to ovlivní?

  • Jóga. Uklidňující hudba, která zní při lekcích jógy, má pozitivní vliv na psychologické a psychofyziologické aspekty regenerace, a je tak vhodná zejména ve chvíli, kdy potřebujete nabrat novou energii a zregenerovat svalstvo. Chill-out music je tak skvělá nejen při cvičení jógy, ale také po výkonu, protože má pozitivní vliv i na to, jak si budete pamatovat okamžiky po zátěži. Právě tyto pocity pak ovlivňují další motivaci a pomáhají vám vytvořit si z tréninku dlouhodobý zvyk spojený s radostí. Na toto zjištění přišli vědci z Brunel University London.
  • Tabata. Chcete si pořádně máknout a dopřát svým svalům parádní zápřah? Pokud patříte mezi pokročilé sportovce, pak je pro vás skvělou volbou tabata neboli intervalový trénink, při kterém si zvýšíte fyzičku a zároveň získáte aerobní kondici i nárůst dynamiky. Pro správně a efektivní cvičení tabaty existuje celá řada aplikací, které obsahují jak možnost nastavení jednotlivých intervalů, tak i hudební doprovod, který vás vyhecuje, abyste jednotlivé cviky dokončili.
  • Zumba. Na principu taneční hudby je zaměřen speciální fitness program zumba, který představuje aerobní trénink. Je to další forma intervalového tréninku, při kterém se střídají pomalé a rychlé skladby. Hudba převážně latinskoamerických rytmů hraje hlavní roli hned po rozehřátí. Výjimkou ale nejsou ani orientální africké tance, řecká zorba nebo flamenco. Hudba je velmi hlasitá a cvičení je řízeno její změnou. Jakmile se na lekci zaposloucháte do hudby a budete se řídit hlasitými pokyny instruktora, který lekci vede, věřte, že si užijete pořádnou taneční jízdu.
  • Jumping. Co takhle spojit trochu tance, skákání a posilování a pořádně se u toho pobavit? Pokud jsou vám všechny tyto disciplíny blízké, vyrazte na jumping, cvičení, při kterém hraje hlavní roli trampolína a pořádně hlasitá hudba. Kromě toho se vrátíte trošku do dětských let. No, řekněte, kdo z vás neměl jako malý dovádění na trampolíně rád? Hudba má podobný efekt jako při zumbě nebo tabatě. Nakopne vás a pomůže udržet společně v jednom rytmu s lektorkou a zbytkem skokanů.
  • Orientální tance. Základní prvky držení těla, twisty a otočky, které se vám hodí při celé řadě dalších forem cvičení, se můžete naučit při orientálních tancích. Právě pro tyto tance je specifický hudební doprovod. Tančí a cvičí se většinou za doprovodu hry na bubny. Tento druh hudby a pohybu je určený zejména ke zlepšení zdraví a dosažení větší spokojenosti vaší mysli.
  • Cvičení na lodi. A co takhle spojit všechno dohromady? Ať už máte rádi CrossFit, funkční trénink, lekce Les Mills, jógu nebo pilates, můžete se do 4. října vydat na některou z vámi preferovaných lekcí na jedinečnou loď Reebok Experience Store, která teď kotví na pražské Náplavce u Železničního mostu. Při cvičení na všech lekcích si užijete pořádnou porci té nejlepší, pečlivě vybrané hudby, která posune váš trénink na úplně jinou úroveň. Nezapomeňte se na lekce zapsat na jejich webových stránkách! V galerii najdete, jak to tam vypadá:

architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí