Ikona hip hopu a otec scratchingu Grandmaster Flash přijíždí poprvé do Čech


Pionýr hip hopu, otec mixování a scratchingu – to vše se skrývá pod pseudonymem Grandmaster Flash. Stál za proměnou skromných možností gramofonu v dispozici právoplatného hudebního nástroje. Je prvním DJem, který vydal rapovou desku, a v Adventures on the Wheels of Steel vytvořil zvukovou šablonu, jež dovolila nahlédnout světu do zákoutí života newyorských ghett.

Zformoval tak z hip hopu, který byl do té doby jen „novotou ze sídliště“, světový fenomén. I po čtyřiceti letech kariéry je jeho persóna stále aktuální. Před dvěma lety ho Netflix zařadil do jednoho ze svých dokumentů o hudbě a objevil se i jako důležitý prvek seriálu Get Down. Historii i současnost svého žánru přiveze poprvé do Čech již v prosinci.

Od dětství miloval hudbu

Jako dítě byl fascinován otcovou sbírkou desek. Cesta k hudbě byla díky tomu velmi přímočará. Z počátečních experimentů s gramofony vzniklo několik dodnes používaných technik hraní, včetně slavného scratchingu. Vedle mnoha singlů a mixtapů dal vzniknout desítce alb a nejen ikonická skladba The Message se hraje dodnes.

Počítat, kolikrát byl uveden do Síně slávy, by bylo zbytečné. V kostce: do Roxy 6. prosince přijíždí legenda celosvětového formátu a každý fanoušek hip hopu by měl být u toho. Flash je rychlý, Flash je cool, Flash je tu!


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě