Historický milník v průzkumu vesmíru: Češi míří na Mars


Mars

Blíží se milník v historii průzkumu vesmíru – mezinárodní porota projektu Telefonát z Marsu vybrala jedenáct nahrávek, které na palubě sondy ExoMars odletí na rudou planetu. O tom, který třicetivteřinový záznam bude z Marsu odvysílán zpět na Zemi, nyní rozhodnou lidé v hlasování, uvádí web CT24.cz. Sonda ExoMars na Mars dosedne na jaře roku 2021.

Posílali se vzkazy s úryvky literárních, filmových a hudebních uměleckých děl, další skupinu tvořily zprávy recesistické či ryze osobní. Všechny zvuky si můžete poslechnout ZDE.

Dojetí

Vzkazy vybrala osmičlenná mezinárodní porota složená z vědců a umělců. „Vybrali jsme vzkazy, které v určitém slova smyslu reprezentují lidstvo,“ říká Eva Zažímalová, předsedkyně Akademie věd ČR a současně členka poroty.

„Důležité bylo zachytit dobré myšlenky odrážející lidskou rozmanitost,“ říká francouzský chemik a exobiolog Francois Raulin, jeden z členů poroty. Další člen poroty, britský spisovatel Simon Mawer k tomu poznamenává:

Některé nahrávky ve mně vytvářely obrazy a velmi mne dojímaly.

Cimbál a varhany

Vzkazy  pochází z Česka, Francie, Hongkongu, Itálie, Kolumbie, Nizozemska, Norska a Ruska. Z České republiky se do seznamu dostala píseň hodonínské kapely Exit Empire, která složila skladbu k oslavě vědy a výzkumu vesmíru. Autoři písně k tomu říkají:

Do zvukové stopy je zde také převedený obrázek přistávací lokace na Marsu a nedávno zveřejněný snímek černé díry. Text light will come odkazuje na český analyzátor s touto písní na palubě, který bude na Marsu studovat blesky. Použili jsme i typické české nástroje cimbál a varhany.

architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě