Experiment, který zpochybnil funkčnost psychiatrických léčeben


Rosenhanův experiment zkazil všem amerických psychiatrickým léčebnám na dlouhou dobu pověst. David Rosenhan byl americký psycholog a právník, který v roce 1972 provedl právě tento pokus, díky kterému zlepšil podmínky ve většině psychiatrických léčeben.

Všiml si totiž, že během války ve Vietnamu někteří vietnamští vojáci předstírali mentální a duševní poruchu, aby nemuseli dál bojovat. Budete se divit, ale fungovalo to, dělali to tak moc přesvědčivě, že jim to uvěřili i vyškolení psychologové. Rosenhan chtěl proto zkusit, jestli takhle šikovně podvede i americké psychology…

Začátek experimentu

David Rosenhan se rozhodl poslat sám sebe a dalších svých osm kamarádů do různých psychiatrických léčeben po celé Americe s tím, aby každý z nich předstíral různou mentální poruchu. V případě, že by je psychiatrická léčebna přijala na léčení, měli okamžitě oznámit vedení léčebny, že jsou naprosto v pořádku.

Někteří z nich byli psychologové a psychiatři. V takovém případě mohli lhát o svém povolání. Jinak ale lékařům měli říct vše po pravdě.

Nečekané přijetí

Asi tomu z vás nikdo neuvěří, ale přijati byli úplně všichni. Dotyčné osoby se pár dní nemyly a nepečovaly o sebe, aby působily více nemocně… Sedm z nich bylo přijato schizofrenici, jeden s bipolární poruchou.

To, co všichni účastníci experimentu zažili, nikdo nečekal. Některý personál s nimi jednal jako s odpadem, a to doslova. Měli pocit, že místo léčení konkrétní nemoci se spíše snaží jejich “nemoc” prohlubovat. Rosenhan dokonce viděl fyzické útoky na pacienty. Zajímavé je, že ostatní pacienti léčeben poznali, že účastníci experimentu nejsou nemocní, nicméně personál až do konce trval na jejich onemocnění.

Tvůrce experimentu David Rosenhan

Ukončení experimentu a šílená sázka

Když experiment skončil, David Rosenhan přišel s výsledky, které vypsal v jednom časopise. Jediné ale, čeho se dočkal, byla velmi tvrdá kritika ze strany ředitelů léčeben, psychiatrů a personálu. Vytkli mu, že předstírání nemoci je jednoduché a někdy to nejde zřetelně rozeznat.

Pak přišel jeden ředitel vyhlášené psychiatrické léčebny se sázkou. Nabídl Davidovi, ať po dobu tří měsíců posílá nepravidelně své kamarády do jeho léčebny. On a jeho personál prý poznají, že nemoc předstírají. Rosenhan sázku s radostí přijal. Po uplynutí tří měsíců řekl ředitel léčebny médiím, že odhalil přesně 41 podvodníků a ať tedy Rosenhan přizná, kolik jich do léčebny poslal. David Rosenhan odpověděl, že do léčebny neposlal ani jednoho pacienta. Pro ředitele a jeho léčebnu to byla velká ostuda, na kterou se dodnes nezapomnělo.

Výsledky experimentu

Díky tomuto experimentu a vlastně i díky té sázce se výrazně zlepšily podmínky pro pacienty v psychiatrických léčebnách. Zároveň se výrazně snížila všemoc léčeben a co je nejdůležitější, převážně díky němu se hodně změnila příručka, podle které se určovalo, jak moc je pacient duševně nemocen.

Také se určitě změnilo chování personálu k pacientům, za což je Davidovi určitě většina nemocných vděčná. Vzpomeňme například na film Přelet nad kukaččím hnízdem – tam se k pacientům taky chovali příšerně…

Experimentů, které byly podobné tomuto, bylo hned několik, ale bohužel už nebyly tak moc úspěšné.






architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli