El Chapo: Malý člověk s velkým kokainovým bohatstvím


Jeden z nejvlivnějších drogových baronů všech dob. Tak by se dal popsat Joaquín Guzmán z Mexika, který je přezdívaný El Chapo, což v překladu znamená Prcek. Prcek, který si dokázal vydělat prodejem drog přes několik miliard korun. Člověk, který se z obchodníka s pomeranči stal jedním z největších drogových baronů všech dob.

Od pomerančů ke kokainu

Už jako malý kluk snil Joaquín o velkých penězích. Chtěl se mít jako celebrity, vydělat obrovský balík peněz a žít si jako král. Cesta El Chapa začala tak nějak nevinně. Když byl malý chlapec, začal se svým otcem prodávat u silnic pomeranče. Malý Joaguín svého otce moc v lásce neměl, protože byl často terčem jeho opileckých scén.

Postupem času, když si vydělal nějaké peníze, se rozhodl prodávat marihuanu, protože tušil, že drogy vládnou světem a jsou v nich obrovské zisky. Později poznal kokain a zjistil, že se jeho zisky můžou díky prodeji této drogy zněkolikanásobit. Pomocí svého strýce se dostal k pašování drog. Strýc mu začal pomáhat a vysvětloval mu, jak svět drogových baronů funguje. Nevěděl přitom, že stvořil jednoho z budoucích největších prodejců drog na světě.

Přestřelka na toaletách

Joaquín byl za týden schopný propašovat několik set kilo kokainu, čímž si hodně rychle zvládl vybudovat velký respekt. Obklopoval se zabijáky, kteří pro pár dolarů byli schopni čehokoli. Nebál se proto ani zbavovat se konkurence. Například jednou večer jeho kartel vystřílel lidi z konkurenčního kartelu na toaletách v baru.

El Chapo byl pro drogové barony velký pojem a začali se ho oprávněně bát. Zajímavostí je, že lidé z jeho města ho v podstatě milovali, byl ochoten jim zaplatit vše, na co si vzpomněli. Ve své nejlepší době byl schopen Chapo vydělat několik milionů dolarů týdně, což z něj dělá jednoho z nejbohatších pašeráků historie. Svým majetkem se mohl rovnat i Pablu Escobarovi.

Vězení jako hotel

El Chapo byl známý také uplácením různých úřadů. Jednoho dne na to však doplatil a úřady ho poslaly do vězení na dvacet let. Byl odsouzen právě kvůli drogám a uplácení. Byl v jednom z nejstřeženějších vězení v Mexiku, ale ani to mu nebránilo v řízení svého byznysu. Ve vězení šéfoval svému obchodu, večeřel jídlo, o kterém si mohl obyčejný vězeň jen zdát, chodily za ním prostitutky, jeho přátelé a pracovní partneři…

I přes tohle všechno Chapovi chyběla pravá svoboda a rozhodl se z vězení uprchnout. Existuje hned několik verzí, které popisují Chapův útěk. Jedna říká, že se schoval do vozíku se špinavým prádlem, druhá, že uplatil několik dozorců, kteří mu měli k útěku pomoci. Každopádně, tak či tak, Chapo utekl a mohl se nadále věnovat svému obchodu.

Máme ho

DEA (protidrogový policejní orgán) se ale podařilo napíchnout Chapův telefon. V roce 2014 policisté vtrhli do jeho domu, kde toho po něm moc nezbylo. Našli jen několik kilometrů dlouhý tunel.

El Chapo si celkově liboval v budování podzemních chodeb, které ho nepozorovaně dostaly z jednoho místa na druhé. Chapo byl nakonec dopaden o pár dní později v hotelu, kde se policii neochotně vzdal.

O necelý rok později Chapo zase utekl. Opět tunelem, který byl vybavený světly a dokonce byla uvnitř i motorka. O rok později El Chapa zase dopadli, při jeho zadržení bylo zastřeleno celkem pět lidí. Mexiko ho vydalo do USA, kde je dodnes. Předpokládáme, že plánuje další útěk, tak jsme zvědaví, kdy se zase dostane ven nějakým tunelem…


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


realizace MIDEO realizace MIDEO